«Зневажений геноцид»: у Луцьку відкриють виставку про долю ромів

13 вересня о 16.00 у Волинському краєзнавчому музеї (м. Луцьк, вул. Шопена, 20) відбудеться відкриття виставки, що стала результатом міжнародного проекту «Зневажений геноцид». Доля ромів у зоні німецької окупації України під час Другої світової війни. Організаторами є німецька спілка «Освітня ініціатива з роботи заради миру» (Берлін) та Український центр вивчення історії Голокосту (Київ). Партнером та учасником проекту є Волинська обласна організація Українського товариства охорони пам’яток історії та культури. Проект покликаний донести до якомога ширшої української аудиторії факти геноциду ромів за часів нацизму. У полі зору також дискримінація ромського населення та боротьба з нею сьогодні – як в Україні, так і в Німеччині.

Виставка складається з 20 стендів, містить архівні документи та сімейні світлини, презентує як особисті історії тих, кому пощастило пережити геноцид, так і загальноісторичні відомості про це явище. Вона відповідає на запитання: Якими були підґрунтя, перебіг та наслідки геноциду? У чому полягала суть ставлення націонал-соціалістичної Німеччини до ромів? Якою мірою ці події охопили Україну? Якими були шляхи виживанні жертв? Як ставилося місцеве неромське населення до переслідуваних? Що розповідають літні роми, яким пощастило вижити, і неромські свідки про пережите та побачене? Про що мовою розпоряджень та статистики свідчать офіційні документи? Чи зберігається пам’ять про геноцид у жертв та навколишнього суспільства і держави? Чи засвоєні сьогодні уроки геноциду?  

Проект «Зневажений геноцид» виконувався у три етапи.

На першому, що відбувся навесні 2018 р., група дослідників вивчала становище ромів у роки Другої світової війни в Україні. За допомогою місцевих ромських організації у понад десяти областях країни вони записували відеосвідчення очевидців подій. Шукали старожилів-ромів та українців – свідків масових розстрілів, встановлювали зв’язки з місцевими активістами, які знайомі з цією темою. Було записано понад 50 історій.

Другий етап тривав з 31 серпня по 9 вересня 2018 р. З Німеччини, Сербії, Угорщини та України запросили молодих активістів. Серед них – історики, журналісти, громадські діячі. Вони з освітніми цілями відвідували місця пам’яті геноциду та спілкувалися з ромами, яким пощастило вижити, та членами їхніх родин, а також з неромськими активістами, які докладають зусиль для увічнення пам’яті жертв.

На третьому етапі відбулося створення пересувної виставки. З 13-го вересня впродовж двох тижнів виставка експонуватиметься у Волинському краєзнавчому музеї. У рамках заходу – методичний семінар для вчителів історії (який має на меті забезпечити викладачів історичними відомостями та методичними інструментами для роботи з виставкою з учнями), та відкриття виставки «Зневажений геноцид» за участю представників ромської громади, волинських дослідників, представників місцевої влади та громадських організацій Волині.

Окрім виставки, створено серію відеороликів. Все разом охопить історичні факти, проблеми формування культури пам'яті та протидії сучасної ромофобії у двох країнах. Матеріали представлені в Інтернеті (див. вебсайт www.romagenocide.com.ua)

Виставка працює 13–27 вересня у Волинському краєзнавчому музеї.

Розклад роботи: з 10.00 до 18.00. Вихідний день – понеділок. Вхід на виставку безкоштовний.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі