Як живеться великій колекції бурштину у Рівному. Фото
Жителі Полісся усе знають про незаконний видобуток бурштину, але мало хто з них бував у Музеї Бурштину у Рівному. Саме тут можна більше дізнатися про історичний та більш законний аспект цієї справи та побачити унікальні вироби із цього дорогоцінного каміння.
Рівненський музей бурштину розташований в самому серці міста – на вулиці Симона Петлюри, в історичній будівлі зі старовинним вітражем над входом. Музей відкрили в 2010 році, 24 серпня, на День Незалежності. Вхідний квиток коштує 10 гривень.
Співробітнки музею кажуть, що люди ходять постійно, і це не лише сезонні екскурсії зі шкіл Рівненщини. Заходять туристи з різних областей, бувають і гості з-за кордону. Також музей співпрацює з турфірмами.
Музей складається з двох зал. Маленькі камінчики просто розкладені на полицях, цінніші ж експонати забрано за вітрини з підсвіткою. Бурштин скрізь – окрім виставлених предметів ним декоровані люстри й вікна. На запитання, чи не намагається часом хтось непомітно взяти камінчик-другий і покласти до кишені, працівники тільки посміхаються – мовляв, музей охороняється. До кожної вітрини підведена сигналізація, працюють камери відеоспостереження. Крім того, на вході сидить охоронець. Він там з’явився після останнього гучного пограбування.
Тоді, в грудні 2015 двоє чоловіків зайшли в музей за годину до закриття, зухвало розбили вітрину і вкрали камінь орієнтовною вартістю у 10 тисяч доларів.
В першому ж залі увагу привертає величезна «бурштинова Рівненщина» – карта області, всипана бурштиновою крихтою і камінням.
Серед колекції є різноманітні прикраси, предмети побуту, як от наприклад, декорований одяг і накопичувальні флешки з корпусами, вирізаними з янтарю. Є також і вкладена в коване «ложе» пляшка «Бурштинівки».
Більша частина виставки з часом «мігрує» – одні експонати змінюють інші. Працівники погоджуються, що це далеко не найбільше зібрання бурштину: набагато більше осіло в приватних колекціях.
Екскурсоводи кажуть, що діти з області, які приїздять на екскурсії, часом самі можуть розповісти їм щось. Нерідко звучать фрази по типу «а в мене вдома теж таке є» і «тато ходить копати».