Кам'яний рай – найважча валюта у світі

Джерело: Gazeta.ua

Найважча валюта у світі називається "рай". Це кам'яні диски з вапняку із отвором по центру. Вага такої "грошової одиниці" коливається від 500 г до 600 кг. Їх діаметр може бути від 5 см до 3.5 м. Ця валюта досі знаходиться в обігу в Мікронезії на острові Яп.

Цінність монети залежить від кількох факторів. До уваги береться не тільки розмір. Важливою є кількість загиблих людей, які доправляли кам`яну валюту на острів. Також вартість визначається авторитетом власника монети і вождя племені, пише ВВС.

 

Плем`я острова Яп

На острові Яп таких каменів немає. Їх потрібно доставляти із сусіднього острова Палау. Він знаходиться за 400 км. Там в острівному селищі Манджолі є "банк" з грошима із вапняку. На цій території знаходяться найважчі брили, які фізично неможливо перенести в інше місце.

"Мій предок Фальмед 200 років тому вигадав ці гроші. Мене назвали на його честь. Він був вождем нашого племені. Фальмед поїхав на сусідній острів Палау і отримав доступ до каменоломень. Ми почали торгувати із сусідніми племенами продуктами і алкоголем", - розповів таксист Фальд з острова Яп.

Першу валюту із острова Палау переплавляли на бамбукових плотах. Монети спершу були невеликого розміру, але поступово збільшилися. Їх привозили вождям племен довірені і досвічені моряки.

Каменям вожді давали імена. Таким чином валюта узаконювалася.

Кожен "рай" закодований таємницею, історіями шлюбів, конфліктами. Тому ці гроші традиційно передаються у спадок і наповнюються новою історією і змістом.

"Коли моя дружина народила сина, я обрав для нього "рай". В честь цього зарізав півня і кровю тварини позначив камінь мого первістка. Зараз сину 12 років, але кожен на острові знає, де його камінь. Це традиція,"- пояснив Фальд.

Автор: bbc.com

Вага такої “грошової одиниці” коливається від 500 г до 600 кг. В діаметрі можуть коливатися від 5 см до 3.5 м.

Вага такої “грошової одиниці” коливається від 500 г до 600 кг. В діаметрі можуть коливатися від 5 см до 3.5 м.

Нові монети роблять дуже рідко. Найчастіше для того, щоб не забути саму технологію їх виготовлення.

Зараз в Мікронезії звичайною обіговою валютою є американський долар.

Однак, якщо справа стосується звичаїв і традицій, то камяні гроші мають велике значення і цінність.

"Наша родина всього двічі використала кам`яні гроші. Вперше при народженні мого сина. Вдруге камені стали подарунком у якості вибачення перед іншою родиною. Для залагодження конфліктів дуже важливо проявити щедрість саме у традиційній валюті", - сказав Фальд.

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі