Австрійський розвідувальний аероплан фотографує Луцьк

Австрійський розвідувальний аероплан фотографує Луцьк
  1. Новина відноситься до:

Влітку 1917 року Луцьк був об’єктом постійного інтересу авіаційної розвідки австро-угорських повітряних сил. Російське командування готувало новий наступ і надзвичайно важливо було встановити, звідки він почнеться.

 

 Анімація Олександра Котиса

 

Ділянку фронту на території Волині займала так звана «Особлива армія». Взагалі це була 13 армія, але забобон поширювався навіть на Верховне командування на чолі з царем.

Розміщення Штабу армії, величезні склади амуніції (які весною 1919 року безборонно дісталися  Польщі), рух по залізниці неабияк цікавили австро-угорське командування.

У районі Луцька сконцентрувалося потужне авіаційне угрупування – чотири корпусних (розвідувально-бомбардувальних) та винищувальний авіазагін, всього 60 літаків.

Розвідувальні польоти проводилися з аеродрому у Радехові 15 FliK (ескадрильєю) на літаках Авіатік В ІІ.

Одним з учасників цих польотів був гауптман поляк Wierzejski Johann 1883 року народження. Це був досвідчений авіатор, який у якості спостерігача літав ще з 1914 року. Тоді 30 листопада він на аероплані «гебіргс-флігер Лонер» з карабіна збив російський літак у районі м. Мехув північніше Кракова.

Саме ним весною-літом 1917 року були зроблені аерофотографії Луцька. У сім’ї Верзейських у Польщі зберігається більш ніж 700 фотографій, з них біля 200 Східного фронту.

 

1. На першому фото добре видно колії залізничної станції, казарми військового містечка, аеродром з білими наметами для літаків. Звертають на себе увагу кільця на території аеродрому. Це стартові навчальні майданчики 1 повітроплавальної роти, яка використовувала повітряні кулі для  коректування артилерійського вогню. Кільця – це витоптані у траві місця розміщення наземної стартової команди, яка утримувала до старту повітряну кулю, а також приймала її при притягуванні до землі лебідкою.

 

2. Друге фото – аеродром під Луцьком, в Брищах або Ольшанах. Видно аероплан біля верхнього намету. Видно також рух обозу по дорозі.

 

3. Панорама міста на третьому фото – унікальне свідчення забудови Луцька на 1917 рік.

 

4. Перша відома авіаційна фотографія Луцького замку.

 

5. Аероплан Авіатік В ІІ, на якому літав Ян Вєжейський.

 

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Автор: Олександр ЛУДКОВСЬКИЙ

Коментарі