Віднедавна на фейсбук-сторінці Visitlutsk.com зʼявилася низка коротких цікавих дописів про історичну минувшину Луцька. Ініціатива, започаткована працівниками КП "Центр туристичної інформації та послуг" разом із іншими рубриками, покликаними продемонструвати потенціал і туристичну привабливість Луцька як для іноземців, так і для місцевого люду.
Важливо, що дописи публікуються, окрім української, ще англійською і польською мовами, супроводжуються інформативними ілюстраціями. Це забезпечує ширше охоплення користувачами мережі з інших країн.
Друзі!
Любите рідне місто? Ми упевнені, що так ;)
А для того, аби пишатися і знати його ще краще, пропонуємо вам нову рубрику – #Lutskhistory. Дізнавайтеся цікаві факти із луцької минувшини разом із нами!
Найраніший допис спільноти стосувався першої документальної згадки про Луцьк:
«Перша документальна згадка про наше гарне і давнє місто датується 1085 роком. У Іпатіївському літописі зазначалося: «Ярополк збирався іти на Всеволода, бо послухав він злих дорадників. Довідавшись про це, Всеволод послав проти нього сина свого Володимира, і Ярополк тоді, залишивши матір свою і дружину свою (військо) в Луцьку (Лучьс̑кѣ), сам утік в Ляхи».
Той самий запис ідентифікував і міських мешканців, називаючи їх «лучанами» (лучанѣ)».
Нестор Літописець пензля В. Васнецова, 1919 рік
У другому дописі тему розвинули:
«Польські хроністи стверджують про куди давнішу історію нашого міста, ніж свідчення першої літописної згадки. Ян Длугош та Мартин Кромер називають дати 1073 і навіть 1018 роки. М. Кромер писав, що вже тоді у Луцьку був замок. Так чи інакше, характер згадок міста в літописах ХІ століття вказує на те, що в той час Луцьк уже міг брати участь у політичній боротьбі. Цілком логічно, що його заснували набагато раніше».
Ян Длугош. Портрет авторства Яна Матейка
Розповіли і про походження назви «лучани»:
«Припускають, що лучани – друга назва племені дулібів (східні словʼяни, Х століття), або лучани – ті ж самі дуліби. Наприклад польський хроніст Мартин Стрийковський у своїй хроніці зазначив, що плем’я дулібів отримало назву від імені їх вождя Дуліба і що «дулібів над Бугом лучанами називають». При цьому він посилався на руські літописи та попередніх польських хроністів. У Яна Длуґоша знаходимо повідомлення що «над Бугом проживали дуліби, котрих потім називали волинянами, а згодом лучанами»».
Згадали про різні імена Луцька:
«За довгий період свого існування Луцьк знаний під різними історичними назвами. З-посеред них Лутчеськ, Луческ, Лучеськ, Луцко. Чи не найурочистіше звучала назва «місто його королівської милості Луцьке». Так Луцьк іменували у часі перебування Волині у складі Речі Посполитої (друга половина ХVI – кінець ХVIII століття)».
Луцьк (Luczko) на мапі Полонії, 1571 рік
Дописи зʼявлятимуться на фейсбук-сторінці VisitLutsk.com щосуботи.
P. S. Хроніки Любарта рекомендують :)