Луцьку синагогу хочуть реконструювати і зробити музей
Представниця іудейської ортодоксальної релігійної громади Хана Матусовська переконана, що їхня община має історичне право на будівлю синагоги у Луцьку.
Тим не менше, представниця общини висловлює сумнів, що це право вдасться відстояти без суду.
«Ми маємо право на отримання синагоги. Закон повністю на нашій стороні, будівлю повинні були передати за місяць після того, як наша громада подала заяву. Тільки от там замішані корупційні схеми, які заважатимуть передачі. Крім того, є якась незрозуміла суперечка з відділом культури. На разі я отримала лише лист, в якому йдеться про те, що вони будуть думати стосовно передачі будівлі», – заявила жінка.
Про передачу приміщення іудейській громаді говорять не вперше. Проте раніше процесу завадила суперечка між самими представниками нацменшини – ортодоксальними та реформістами.
Якщо цього разу іудеям вдасться повернути історичну будівлю, її планують реконструювати і використовувати в культових та туристичних цілях.
«Ми хочемо повторити європейський досвід. Це буде діюча синагога і водночас там буде музей. Паломники і з України, і з-за кордону приїздитимуть до Луцька. Так як таких пам’яток залишилося не багато – це зацікавить людей і притягне туристів. Євреї з інших країн приїжджають на могили та на пам’ятні місця свого народу. Тільки їм для комфортної подорожі потрібні умови. Єврейському туристові потрібне місце, де він зможе помолитися, знайти кошерну їжу та залишиться на ніч. Якщо цей турист залишиться ночувати в якомусь готелі, відвідає якісь інші місця – він принесе місту користь і гроші. Але якщо умов не буде, тоді він приїде подивиться на будівлю і поїде, місто з цього нічого не матиме», – пояснює доцільність свого проекту Хана Матусовська.
Хана Матусовська розповідає, що кожного року з Америки до Луцька приїздить декілька груп туристів до цієї синагоги. Проте досі їх не помічають, бо вони не лишаються в місті, а відтак – Луцьк не має від цих туристів жодного зиску.
Кошти на реконструкцію синагоги луцькі ортодоксальні євреї планують зібрати за допомогою закордонних общин та організацій.
Понад 30 років будівля синагоги використовувалася Фізкультурно-спортивним товариством «Динамо» як спортивний зал. Крім того, із 2015 року у будівлі розміщувався спортклуб «Інтер-атлетика». У жовтні минулого року суд зобов’язав ці спортивні організації звільнити приміщення і віддати у власністьісторико-культурному заповіднику Луцька.
«Був суд, згідно з яким ми змушенні були покинути приміщення синагоги. Купа дітей, молодих спортсменів опинилася на вулиці. Я не міг всіх вигнати, тому боксерів віддав в кікбоксерський клуб, дзюдоїсти та борці тепер займаються в великому залі (сусідня будівля, – ред.), а будівля стоїть пусткою», – розповів заступник голови ФСТ «Динамо» Василь Авраменко.
Наразі історичне приміщення пустує, а розмови про відновлення синагоги – поки не підтверджені жодними паперами.