Луцького єпископа перепоховали в Торуні

Джерело: Монітор Волинський

У костелі Святого Якова в Торуні, за згодою Конгрегації канонізаційних справ у Ватикані, відбулися ексгумація, канонічна експертиза й перепоховання земних останків Слуги Божого єпископа Адольфа Петра Шельонжека, ординарія Луцької дієцезії і засновника чернечого Згромадження сестер Святої Терези від Дитяти Ісуса.

Єпископа Шельонжека, який правив Луцькою дієцезією з 1925 р., разом із кількома священиками заарештували органи НКВС у січні 1945 р. Їх звинуватили у шпигунстві на користь Ватикану і державній зраді. Владика луцький був одним із найстарших ув’язнених у СРСР, своє вісімдесятиліття він «відсвяткував» за гратами. Адольф Шельонжек пройшов через допити, знущання та в’язниці, проте не зламався. У травні 1946 р., завдяки старанням свого канцлера, отця Яна Шиха і втручанню американського держсекретаря Джеймса Ф. Бірнса (насправді той звернувся до радянської влади на прохання Папи Пія ХІІ), після 16 місяців ув’язнення його депортували до Польщі. Останні дні свого земного життя Адольф Шельонжек провів у Замку Бєжгловському під Торунем і помер там 9 лютого 1950 р.

Знаючи, що священикам Луцької дієцезії і їхньому владиці немає за що жити, місцевий ординарій виділив їм парафію Святого Якова у Торуні, аби парох із пожертвувань утримував і єпископа, і його капітул. Тому тіло Адольфа Петра Шельонжека 13 лютого 1950 р. поховали в подвійній труні у крипті під пресвітерієм цього храму.

У 2010 р. єпископ торунський Анджей Суський скликав історично-богословську комісію для дослідження життя та богословсько-пасторальної спадщини Адольфа Петра Шельонжека. В результаті діяльності цієї комісії Апостольський Престол у 2013 р. дав згоду на початок беатифікаційного процесу Слуги Божого Адольфа Петра Шельонжека, єпископа луцького. Дієцезіальний етап процесу закінчився у вересні 2016 р., зібрані документи передали Конгрегації канонізаційних справ у Ватикані.

Згідно із вказівками канонічного права та Інструкції Конгрегації канонізаційних справ про автентичність та зберігання реліквій, віряни можуть публічно вшановувати лише реліквії святих і блаженних, проте й останки Слуг Божих, які ще не вознесли на вівтар, потрібно оточувати пошаною та турботою. Тому у вівторок, 23 січня, відповідно до процедури, останки Слуги Божого Адольфа Петра Шельонжека оглянула наукова комісія та вмістила їх у подвійну труну: зсередини оцинковану, ззовні обшиту темною дубовою дошкою. Опечатану труну поклали у саркофаг із шведського граніту і каррарського мармуру. Саркофаг розташований одразу біля входу, аби віряни могли молитися до Бога за посередництвом Слуги Божого Шельонжека, єпископа луцького. Коли надійде рішення про беатифікацію, саркофаг відкриють, щоби можна було взяти для культу мощі.

Також під головуванням єпископа торунського Вєслава Сьмігеля відправили молебень і месу в інтенції якнайшвидшого визнання Слуги Божого Адольфа Петра Шельонжека блаженним. У богослужінні взяли участь і терезіянки з Луцька, сестри заснованого Шельонжеком згромадження.

На 68-му річницю смерті Шельонжека 9–11 лютого цього року під гаслом «Повнота щастя – лиш у Богові» пройдуть «Дні Шельонжека в Торуні». Серед низки релігійних заходів та наукових конференцій відбудеться теж прем’єра польською мовою вистави «Kto we łzach sieje», яку представить аматорська театральна група з Луцька.

Автор: Анатолій ОЛІХ