Книги, у яких все таємне стає явним
Таємничість у сюжетах з книжок цього огляду полягає навіть не у невідомості чи невиправданим страхам у житті героїв.
Всі вони цілком успішні люди, хіба що прихованість їх справжніх намірів роблять з традиційної прози чи то детектив, чи то пригодницький роман, а чи справжній трилер. І нехай ситуації при цьому класичні, але фінал у них приголомшує, змушує замислитися, заганяє в тупик.
Український письменник Ігор Бондар-Терещенко зібрав п’ять книг, в яких таємне стає явним.
Симона Вилар. Ловушка для орла.– Х.: Клуб Семейного Досуга, 2017
З одного боку, авторка цього роману, не робить ані таємниць, ані альтернативи з відомої історії часів Середньовіччя, коли тривало англійсько-шотландське протистояння і боротьба між місцевими кланами. З іншого боку, розповідаючи на цьому тлі про стосунки не лише англійського монарха Якова Із його васалами, але й шпигуна цієї держави – з шотландською красунею, викраденою ним, письменниця змінює акценти, і це вже інтригує. При цьому сумнозвісна битва при Флоддені, в якій загинула вся шотландська військова еліта, лише відтінює складність стосунків між героями – вже на міжнаціональному рівні, оскільки кохання набуває незвичного характеру.
Шпигун-молодик ще не знає, кого він полонив, а сама полонянка вже добре відає, що він у неї закоханий. Утім, хоч би якою напруженою була ситуація, описана в романі, і хоч як карколомно складався його сюжет, таємне все одно стане явним, як і було заявлено.
Вінстон Черчілль. Саврола. – К.: Видавництво Жупанського, 2017
Щодо цього роману, автор якого - державний діяч Великої Британії, найбільше відомий як прем'єр-міністр цієї країни у роки Другої світової війни – несподіванка полягає навіть не в самому його написанні. Все-таки Вінстон Черчілль – лауреат Нобелівської премії з літератури 1953 року, хоча цим своїм романом він здивує навіть того, хто добре знається на його творчій спадщині. По-перше, це зразок чудової прози з-під пера публіциста. По-друге, її автор – незламний апологет британської колоніальної імперії, противник демократії та свободи поневолених націй – виступає у своєму романі проти тиранії. Точніше, виступає, за сюжетом, народ – проти правлячого в країні Лавранії режиму.
Так само загадково виглядає «переорієнтація» письменника не те що на демократичний, а навіть ліберальний характер стосунків з «капіталістичною» дійсністю. Виступи головного героя нагадують класичні зразки революційної риторики в дусі Троцького і Леніна. Лунають заклики друкувати відозви, роздавати гвинтівки, штурмувати палаци і влаштовувати революцію. Делегати, відповідно, мають збиратися, солдати на фронті брататися, а пролетарі об’єднуватися зі страшною, ніколи небаченою у Рузвельта силою. У цьому, власне, й полягає загадка його творчості.
Сабін Даррант. Запам’ятай мене таким. – Х.: Фабула, 2017
Таємним у цьому міжнародному бестселері виявляється навіть не щоденник, який виявляє дружина серед речей свого загиблого чоловіка, а ті почуття, які існували між подружжям ще за життя. Зрозуміло, що інтимні звіряння завсідника сайтів знайомств і любителя сексуальних пригод, яким виявився герой роману, не додає радості його згорьованій вдові. Утім, тверезо поглянути не лише на минулі стосунки, але й на критичну ситуацію, що виникла після ознайомлення зі щоденником – більш важливо для всіх учасників цієї історії. Чи не сфальсифікована смерть чоловіка? Чи не був він (і не залишається зараз) маніяком?
Таємні знаки його присутності розкидані повсюди, тривога за своє власне життя панує у поведінці знетямленої жінки. Ким був насправді її чоловік? Адже всі розділи, в яких він зустрічається з жінками, закінчуються фінальним поцілунком, і наступний розпочинає нову історія кохання. Куди поділися всі жінки, з якими він бачився? Чому його ноутбук заблокований? І чому він пише, що вчергове не зміг оволодіти собою? Таємне обов’язково стане явним у цьому романі з несподіваним фіналом.
Михаїл Гранд. Завжди поруч. – К.: Саміт-книга, 2018
Історія про талановитого юнака із заможної родини, який, живучи у великому місті, має все, що можна уявити – престижну роботу, кохану дівчину, стажування за кордоном – насправді виявляється типовою. У тому сенсі, що все вирішують за самого героя – і дівчина, якій не до вподоби передбачуваність його долі, і батьки, хотіли, щоб він був «візитною карткою їхньої сім'ї — зробленою на дорогому папері, з гарним шрифтом і ексклюзивним тисненням. Флоріан вчиться на юридичному факультеті. Флоріан відкриває кав'ярні. Він багато чого досяг».
Утім, роман недаремно сповнений таємних знаків, як і саме життя – то іграшковий ведмедик-талісман забувається в авто, і виліт за кордон відкладається, то випадковий знайомець стає редактором майбутньої книжки. Адже головна таємниця, мрія і творчий стимул, який засмучує батьків – це книга юнака, яку він замислив, відкинувши всі свої попередні надбання в бізнесі та житті. І це не спойлер роману, адже для того, щоби її написати, існує чимало умов. Наприклад, зустріти нове кохання із символічним іменем Аврора, помиритися з батьком і вирушити в гори, де пережити фатальну драму, яка, утім завершиться успішно. Чи не завдяки тому самому ведмедику? Нехай це залишиться таємницею – аж до самого її розкриття після прочитання роману.
Юлія Судус, Олеся Дибовська, Софія Сіренко. Інтонації - Брустурів: Discursus, 2018
Таємницю з того, що всі оповідання у цій незвичній збірці написані дебютантками, ілюстрації однієї з яких ще й прикрасили книжку, ані авторки, ані видавці не роблять. Натомість явне у ній – навіть не «феміністичне», а цілком людське спрямування – здебільшого убік стандартних життєвих ситуацій. Чоловік б’є і знущається з жінки, та просить подарувати їй троянду, в надії, що це наївне, здавалося, бажання в дусі «намалюй мені баранця» Маленького принца розбудить в чоловікові людину.
Натомість явною перемогою стають деякі інші вчинки жінок у цій збірці, а всі вони – не таємниця і не загадка для більшості з наших близьких. Єдине, що кожна одна маленька перемога героїнь для авторок - це не щось екстраординарне в житті, а всього лише результат наполегливої праці, якою чомусь прийнято називати шлюб. Хоч би як там було але вінок на жінці з обкладинки нагадує терновий, і в цьому, здається вся суть «хресного» шляху, який – не таємно, а цілком відверто – пропонують читачеві пройти разом із героями та героїнями цієї книжки.