Революційний 1936-ий рік у волинському футболі
1936-й став певною мірою революційним роком у польському футболі. Серед причин – заснування Ігнацієм Мосціцьким Кубка президента Речі Посполитої та переведення регіональних змагань на систему «осінь-літо».
У новому турнірі, Кубку президента Ігнація Мосціцького, брали участь збірні окружних союзів футболу, фактично – збірні воєводств. Виступам у цих змаганнях збірної Волинського воєводства ми присвятимо наступну публікацію.
Регіональні змагання в 1936 р. перевели на систему «осінь-літо»: окружні чемпіонати відтоді мали розпочинатися у вересні, а після зимової паузи тривали до липня, після чого в серпні чемпіони округів змагалися за вихід до Державної ліги. Таким чином, офіційний сезон в округах, який раніше тривав із березня до липня (потім команди змагалися в товариських іграх і турнірах), продовжили ще й на осінь.
Відбулися зміни й у волинському футболі. На загальних зборах правління Волинського окружного союзу футболу (ОСФ), що відбулися 19 січня 1936 р., прийняли рішення про переїзд керівного центру округу з Рівного до Луцька. Це рішення 22 лютого 1936 р. затвердили на загальних зборах Польського союзу футболу. 19 січня обрали також нове керівництво ОСФ та його підрозділів: президентом став Луцький повітовий староста Ян Косцьолек, І віце-президентом – Ян Банасяк (Луцьк), котрий одночасно очолив відділ ігор і дисципліни, ІІ віце-президентом – Вацлав Студзинський (Рівне), секретарем – Едвард Пьотровський (Луцьк), капітаном союзу – Зигмунт Хшановський (Рівне). Відділ судів очолив Францішек Ксок, залізничний лікар на станціях Ківерці та Ковель.
Також вирішили створити Лігу Волинського ОСФ, яка мала стартувати у вересні 1936 р. До її складу повинні були ввійти вісім найкращих команд тодішнього класу А за підсумками змагань весняно-літнього сезону.
Для визначення чемпіона Волині та формування складу команд-учасниць окружної ліги десять А-класових команд поділили на дві групи за територіальним принципом.
У групі І стартували ПСК Луцька, ВСК-СК «Стрілець» (Луцьк), «Гасмонея» (Луцьк), КСК (Кременець), «Аматори» (Володимир-Волинський). Зазначимо, що команди Військового спортивного клубу Луцька та спортивного клубу «Стрілець» об’єдналися. Вже після першого туру, програвши з результатом 0:7 луцькому Поліційному спортивному клубу, самоусунувся від змагань клуб «Аматори». В усіх інших матчах володимирівці отримали технічні поразки по 0:3 (без боротьби) й автоматично посіли останнє місце в групі.
Перше коло в групі І виграв чинний чемпіон Волині – ПСК Луцька. Після вже згаданої стартової перемоги над «Аматорами» поліціянти перемогли «Гасмонею» (6:3), ВСК-СК «Стрілець» (5:0) із Луцька та Кременецький спортивний клуб (2:0). Результат гри із Кременцем згодом замінили на 3:0 без боротьби через участь у матчі в складі КСК незаявленого гравця.
У другому колі ПСК спочатку програв гасмонейчикам (1:3), згодом поступився в Кременці (1:3), а у вирішальному матчі проти ВСК-СК «Стрілець» взагалі зійшов із поля. Ось як описував події останнього матчу тижневик «Wołyń» у матеріалі під назвою «Про кращий підбір футбольних суддів» (№ 25 від 21 червня 1936 р.):
«14.VI.36 р. у Луцьку відбулися змагання за титул чемпіона класу А між ВСК-СК «Стрілець» і ПСК Луцьк. Цей матч зупинився за 14 хв. до завершення через те, що чесно забитий ПСК гол необʼєктивно не зарахували.
Щоб висловити свою незгоду із неправильним суддівством, на що гостро реагували численні вболівальники, а також щоб не допустити виходу вболівальників на поле та загрози громадській безпеці, поліційна команда на прохання керівництва ПСК зійшла з поля.
Перебіг матчу 14.VI.36 р. продемонстрував, що на важливі матчі потрібно призначати підготовлених суддів, адже в іншому разі бачимо на полі брутальну гру, необʼєктивність і хаос.
Футбольне керівництво повинне подбати про футбольні секції, на які правління клубів на Волині витрачають величезні зусилля та кошти.
На майбутнє потрібно будь-якою ціною уникати моментів, які призводять до ліквідації клубів або скандалів на полях, і на матчі призначати суддів, котрі могли би бути повністю безсторонніми. Для доброго іміджу футболу на Волині матч 14.VI.36 р. потрібно скасувати та провести повторно.
Як нам вдалося довідатися, ПКС Луцька, котрий протягом низки років брав активну участь у розвитку спорту на Волині, вирішив ліквідуватися, якщо футбольне керівництва не скасує результати скандального матчу».
«Футбольна влада» затвердила результат 0:3 без боротьби для ПСК, що дозволило військово-стрілецькому клубу стати переможцем групи І.
У групі ІІ, де змагалися рівненські ВСК, «Погонь» і «Гасмонея», «Стрілець» (Янова Долина) та дебютант класу А Клуб військової підготовки (КВП) «Огніско» (укр. – «Вогнище», Здолбунів), за першість боролися військові та стрільці. Щоправда, військовий клуб Рівного несподівано розпочав із поразки від «Погоні» (0:1), але впевнено пройшов решту дистанції. Зокрема, в матчах проти головного конкурента було досягнуто нічиєї на його полі (1:1) і здобуто переконливу перемогу на власному стадіоні (5:2). «Стрілець» після поразки від військових ще мав змогу посісти перше місце, але в передостанній грі йому не вдалося перемогти «Гасмонею» (0:0). Останню сходинку в групі посів КВП «Огніско» і залишився поза Лігою Волинського ОСФ.
КВП «Огніско» (Здолбунів). Фото з особистого архіву Гордія Філіповича. Знімок надав Юрію Мельнику (Здолбунів) син футболіста Олександр Філіпович.
У двобої за чемпіонство Волині ВСК Рівного був дещо сильніший від ВСК-СК «Стрілець»: у Рівному господарі поля впевнено перемогли (5:1), а в Луцьку гра завершилась нічиєю (1:1).
У повідомленні № 8 від 23 липня 1936 р. відділ ігор і дисципліни Волинського ОСФ подав загальну підсумкову таблицю класу А, в якій команди розташувалися в такому порядку: 1. ВСК (Рівне), 2. ВСК-СК «Стрілець» (Луцьк), 3. «Стрілець» (Янова Долина), 4. ПСК (Луцьк), 5. «Гасмонея» (Луцьк), 6. КСК (Кременець), 7. «Погонь» (Рівне), 8. «Гасмонея» (Рівне), 9. КВП «Огніско» (Здолбунів), 10. «Аматори» (Володимир-Волинський).
Вісім найкращих команд восени розпочали змагання в Лізі Волинського ОСФ. Здолбунівська і володимирська команди залишилися в класі А. До його учасників автоматично долучилися два клуби Ковеля – «Гасмонея» і «Стрілець» (ковельські команди пропустили офіційний сезон 1936 р. через перебудову єдиної в місті спортивної арени, що належала КВП), а також «Стрілець» (Дубно) та «Гасмонея» (Кременець), що зіграли формальні матчі між собою в групі ІІІ класу Б (пол. – B). Ще два місця здобули в боротьбі переможці груп І і ІІ класу Б – «Резерва» (Луцьк) та «Стрілець» (Здолбунів).
«Резерва» (Луцьк). Фото з Державного цифрового архіву Республіки Польща (nac.gov.pl). Знімок автору надав Лєшек Следзьона (Мєлєц, РП).
У матчах за вихід до Державної ліги чемпіон Волині вперше змагався з чемпіонами північно-східних воєводств. Змагання фактично відбулися за олімпійською схемою. Першим суперником військових Рівного став клуб «Котвіца» (укр. – якір) із Пінська. В Рівному 12 липня в присутності трьох тисяч глядачів господарі перемогли опонента з результатом 5:0. У Пінську також було досягнуто перемоги – 1:0, а вирішальний гол забив Отто Петнер.
А от клуб «Смігли» (укр. – спритний) з Вільного (тепер Вільнюс) навпаки двічі переміг ВСК Рівного. Спочатку віленці перемогли в Рівному (3:1), а через тиждень – і на власному стадіоні (4:2).
У цьому році вперше в офіційних змаганнях грав український спортивний клуб – «Горинь» із Рівного. В групі І класу Ц (пол. – С) українці поступилися в матчі клубу Добровільної пожежної охорони зі Шпанова (0:2 і 2:2). У наступні ж роки виступи українських спортсменів були вдалішими.
Підсумкова турнірна таблиця команд групи І класу А Волинського ОСФ.
Підсумкове турнірне становище команд групи ІІ класу А Волинського ОСФ.