Kronika przeszłości: 17 listopada

Kronika przeszłości: 17 listopada
  1. Новина відноситься до:

Tygodnik społeczny, polityczny i gospodarczy «Wołyń», 19 listopada 1933.

Za dusze zmarłych od głodu. W cerkwi Podniesienia św. Krzyża w Łucku J. E. Ka. Biskup prawosławny Polikarp w asyście duchowieństwa odprawił nabożeństwo za dusze Ukraińców, zmarłych od głodu na Ukrainie Sowieckiej.

Nowy aeroplan dla Polski. W niedzielę dnia b.m. odbyt się w Równem zjazd żydów Wołynia — armii polskiej, na którem uchwalono, w dowód przywiązania do Rządu i Państwa Polskiego, ufundowac nowy aeroplan dla polskich wojsk lotniczych.

Komitat Budowy Szkół powszechnych. W dniu 12 b m. został zorganizowany w Horochowie Komitet Budowy szkół powszechnych. Do Komitetu weszli: Przewodniczący T. Buyko Starosta Powiatowy, zastępca p. Korzeniowski—Inspektor Szkolny, Skarbnik Szczęśniewicz — Naczelnik Urzędu Skarbowego, sekretarz Kałwa, zast. sekretarza St. Ghodorski.

Nieszczęśliwy wypadek. W dniu 12.XI. 1933 r. o godz. 8.80 pociąg osobowy idący z Zawady do Włodzimierza, na przejeździe kolejowym przy uL Aleje 11 Listopada wpadł na przejeżdżającą furmankę wojskową, wiozącą mjr. Sadowskiego Stanisława. Szefa Sztabu Dywizji Piechoty z Kowla oraz mjr. Gettera — przybyłych do Włodzimierza celem wzięcia udziału w obchodzie święta pułkowego 23 p.p. Wskutek zderzenia mjr. Sadowski doznał złamania nogi i pozostaje obecnie w szpitalu sejmikowym we Włodzimierzu. Mjr. Getter doznał ogólnych lekkich obrażeń.

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі