§ Під контролем: як і за що ми платимо жеку?

Під контролем: як і за що ми платимо жеку?
  1. Стаття відноситься до:

На під’їздах луцьких багатоквартирних будинків не так давно почали розклеювати повідомлення з інформацією про те, куди нібито пішли гроші, які мешканці сплачують за утримання будинків та прибудинкової території. «Хроніки» вирішили нагадати лучанам, як відповідно до затверджених норма­тивних актів, мають надаватися послуги та що робити, якщо послу­гу надають не у повному обсязі.

ХТО КОМУ Й ЗА ЩО ПЛАТИТЬ?

Отримуючи квитанцію за оплату житлово-комунальних послуг, лучани платять чималу суму за послугу «утримання будинку». Тариф встановлюється рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради відповідно до розрахунків, які надають житлово-комунальні підприємства. Останнє рішення виконавчого комітету Луцької міської ради про зміну тарифу прийняте 5 червня 2013 року.

Відповідно до нього, лучани платять від 0,41 до 2,52 гривень за квадратний метр. Попередній тариф становив від 0,2912 до 1,9826 гривень. Тариф визначається для кожного окремого будинку  залежно від пакету послуг.

Наприклад, якщо  будинок має ліфт, підвальне приміщення, то, відповідно, утримання будинку буде дорожче. Утім є затверджений постановою Кабінету Міністрів України типовий договір, який включає певні невід’ємні послуги.

У роз’ясненні Міністерства юстиції йдеться, що при укладанні договорів слід звернути увагу на те, що договір, який має бути підписаний із споживачем, не може передбачати менший обсяг прав, обов’язків сторін та якості житлово-комунальних послуг, аніж той, що передбачений типовим договором. У договорі слід обов’язково визначати права, обов’язки та відповідальність сторін.

Крім того, слід зазначити, що закон покладає на виконавців обов’язок укладати із споживачами договори на надання житлово-комунальних послуг. Одначе підприємства нерідко цим грішать. Тому перше, що радять юристи, – закріпити цивільно-правові стосунки з надавачем послуг письмово.

До слова, вивчаючи практику судових спорів щодо неналежного надання послуг у сфері ЖКГ в Луцьку, або ж стягнення заборгованості, вбачається, що такі письмові угоди між споживачами та надавачем послуг часто відсутні. У цьому випадку суд враховує, чи був факт існування самих цивільно-правових відносин. Тобто чи надавали вам послугу.

ЯК ЧАСТО МАЮТЬ ПРИБИРАТИ ПІД’ЇЗД

На сайті Луцької міської ради розміщено перелік послуг, який має надавати житлово-комунальне підприємство. Тут же розписано періодичність надання послуг. Наприклад, прибирання прибудинкових територій, підмітання тротуарів, проїздів, майданчиків, прибирання газонів від сміття, вивезення сміття має відбуватися тричі на тиждень. З такою ж періодичністю нині, восени, двірники мали би прибирати листя. Двічі на тиждень мали би прибирати майданчики перед входом до під’їзду.

У будинку вологе підмітання на сходових майданчиках має відбуватися двічі на тиждень, а ось миття – лише один раз на квартал. При цьому йдеться не лише про миття першого поверху, а усього під’їзду.

Один раз на рік житлово-комунальні підприємства мали би очищувати підвали та технічні поверхи й вивозити звідти сміття.

Не секрет, що житлово-ко­му­нальні послуги з такою систематичністю не надаються. У ЖКП пояснюють, що заробітні плати двірників маленькі, а з об’ємами робіт працівники не справляються. Втім рахунки за надані послуги все ж таки приходять.

Останні новації в українському законодавстві, які вступили у дію у зв’язку із прийняттям Закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», підштовхують українців до зміни ставлення до спільного майна громади і, відповідно, його утримання. Адже лучани мають тепер обрати форму управління будинком: створити ОСББ, передати управління будинком управителю або ж чекати, доки такого призначить міськрада. Теоретично, якщо мешканці задоволені своїм ЖЕКом, то вони зможуть залишити його управителем свого будинку. Якщо ж ні, то треба виявити ініціативність і самим обрати господаря.

ЯК ОФОРМИТИ ПРЕТЕНЗІЮ?

Утім навіть створивши ОСББ чи найнявши управителя, треба вміти контролювати надання комунальної послуги. Відповідно до українського законодавства, споживач має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. Якщо ж це право порушується, потрібно розв’язувати це в цивільно-правовій сфері.

Юрист та депутат Луцької міської ради Ігор Поліщук зазначає, що змусити комунальні підприємства відшкодовувати не надані послуги із утримання будинку надзвичайно важко. Це можливо зробити лише у судовому порядку і за наявності відповідних доказів. Простіший шлях – просто відмовитися від певної послуги, яку не надає житлово-комунальне підприємство. Але і для цього потрібна згода сусідів.

Наприклад, якщо ви помічаєте, що двірники вашого ЖЕКу не прибирають ваш під’їзд, або роблять це украй рідко, треба спільно із сусідами написати заяву про відмову від цієї послуги.

Судова практика свідчить, що коли з жителів через суд комунальні підприємства намагаються стягнути кошти, то довести, що таку послугу не надавали, досить складно. У Єдиному реєстрі судових рішень вдалося знайти кілька справ, коли мешканці все ж доводили свою правоту.

У цих випадках ЖКП не могло довести самого факту надання таких послуг або ж споживач надавав належні докази неякісного надання послуги. Тому у випадку, якщо послуги належним чином не надаються, потрібно це задокументувати.

Як же скласти претензію до виконавця? Закон України «Про житлово-комунальні послуги» передбачає, що споживач має право викликати представника ЖКП для складення та підписання акта-претензії споживача, в якому зазначаються строки, види, показники порушень тощо.

Представник виконавця має з’явитися на виклик споживача не пізніше строку, визначеного договором. Акт-претензію складають споживач та представник виконавця і скріплють його своїми підписами. У разі неприбуття представника виконавця в погоджений умовами договору строк або необґрунтованої відмови від підписання акта-претензії він вважається дійсним, якщо його підписали не менш як два споживачі.

Акт-претензію споживача подають виконавцю, який протягом трьох робочих днів вирішує питання про перерахунок платежів або видає споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензій.

Самі ж спори щодо задоволення претензій споживачів вирішуються в суді.

Хронікер

Перелік послуг, мінімально потрібних для утримання будинків і споруд та прибудинкових територій

1. Прибирання прибудинкової території

2. Прибирання сходових майданчиків

3. Прибирання підвалів, технічних поверхів

4. Технічне обслуговування ліфтів

5. Технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем загального користування

6. Дератизація (за наявності підвалів у будинках)     

7. Дезінсекція

8. Обслуговування димовентиляційних каналів

9. Поточний ремонт конструктивних елементів

10. Освітлення місць загального користування, підвалів

11. Енергопостачання ліфтів

Примітка: перелік послуг може бути доповнений та додатково розрахо­ваний за результатами проведення громадських слухань щодо кожного будинку.

 

Перелік  і  періодичність робіт, які виконує  двірник
на прибудинкових територіях

Перелік робіт

 

Періодичність

робіт

Прибирання прибудинкових територій: підмітання тротуарів, проїздів, майданчиків, прибирання газонів від сміття, вивезення змету

(літній період з 6.00 до 14.00,

зимовий – з 7.00 до 15.00)

3 рази на тиждень

 

Очищення приямків, відмосток від сміття, бур’янів

 

1 раз на місяць

 

Догляд за зеленими насадженнями

 

весняно-осінній період

 

Прибирання листя в осінній період

 

3 рази на тиждень

 

Підмітання і зсування снігу, очищення асфальтного покриття від нальоду

 

у зимовий період в міру атмосферних опадів

 

Посипання піском тротуарів, дворових перехідних доріжок, зовнішніх сходів та майданчиків на них

 

у зимовий період в міру атмосферних опадів

 

Вологе підмітання сходових майданчиків і маршів першого поверху

 

2 рази на тиждень

 

Вологе підмітання сходових майданчиків і маршів вище за перший поверх

 

2 рази на тиждень

 

Миття сходових майданчиків і маршів першого поверху

 

1 раз на тиждень

 

Миття сходових майданчиків і маршів вище за перший поверх

 

1 раз на квартал

 

Вологе протирання поручнів на сходових майданчиках і маршах

 

1 раз на тиждень

 

Вологе протирання дверей, підвіконь, віконних огорож, опалювальних приладів, поштових скриньок, зовнішніх поверхонь електрощитів

 

1 раз на квартал

 

Обмітання пилу, павутиння зі стель

 

1 раз на місяць

 

Очищення приямків з металевою решіткою при вході в під’їзд

 

2 рази на місяць

 

Підмітання майданчиків перед входом у під’їзд

 

2 рази на тиждень

 

Очищення підвалів, горищ та технічних поверхів від сміття

 

1 раз на рік

 

Вивезення прибраного сміття

 

1 раз на рік

 

Періодичний огляд, перевірка наявності тяги, прочищення вентиляційних каналів ( за наявності гарячого водопостачання)

 

1 раз на рік

 

Періодичний огляд, перевірка наявності тяги, прочищення вентиляційних каналів (за наявності газових колонок)

 

2 рази на рік

 

Періодичний огляд, перевірка наявності тяги прочищення димових каналів

 

2 рази на рік

 

Ремонт оголовків і димовентиляційних каналів

 

У міру потреби

 

 

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Автор: Тетяна ГРІШИНА

Коментарі