§ Історія розвитку освітлення в Україні в період з 19 століття — основні джерела світла і їх зміна

Історія розвитку освітлення в Україні має свої особливості, що викликані певними історичними факторами. Тривалий час жителям українських територій доводилося обходитися застарілими методами, що було зумовлено відсутністю палива для більш сучасних приладів, або його високою вартістю. Певні обмеження тривалий час були пов’язані з відсутністю електроенергії в більшості населених пунктів, що уповільнило розповсюдження лампочок за часів їх появи.

Як змінювалося освітлення

Свічки, як основне джерело світла

Переважним джерелом світла в приміщеннях в 19 столітті були свічки. Це могли бути товари місцевого виробництва — переважно сальні, або привозні вироби — воскові та парафінові. Особливо розповсюдженими були сальні вироби, які відрізнялися невеликою вартістю. Однак використання такого освітлення мало певні обмеження і недоліки:

  • Сало швидко розпливалося, його доводилося прибирати, обрізати фітіль і постійно контролювати, щоб запобігти виникненню пожеж.
  • Було не прийнято зустрічати гостей, освітлюючи будинок сальними свічками. Під час їх горіння виникав неприємних аромат, що вважалося не дуже добрим знаком.
  • Якщо іншого варіанту не було, і на стіл для освітлення доводилось ставити такі свічки, то у випадку потрапляння жиру в страву її не пропонували гостю, а прибирали зі столу.

Більш якісними були парафінові і воскові свічки. Горіли вони довше, давали якісніше світло, але також потребували догляду. Розповсюдженими навіть були спеціальні щипці, які використовували для зняття нагару, котрий виникав при згоранні.

Альтернативна свічкам

Поряд зі свічками активно використовувалися масляні лампи. Їх головним недоліком була велика пожежна небезпека, особливо при випадковому перевертані. В другій половині 19 століття на заміну масляним лампам прийшли керосинові. Однак вони, як і масляні, мали певні недоліки:

  • Необхідність постійного обслуговування. Потрібно було регулярно очищати скляні елементи від копоті, слідкувати за рівнем палива, міняти фітіль.
  • Виділялися шкідливі компоненти при згоранні палива. Особливо це було характерно для керосина, коли на лампі робили невеликий рівень освітлення. Для компенсації цього недоліка доводилося відкривати вікна, що не завжди було доречним.
  • Висока вартісь палива. Особливо проблема була актуальна на початку використання ламп з керосином, оскільки його везли з-за кордону. Але навіть при відкритті власних заводів на теренах країни вартість палива іноді ставала завеликою, особливо в зимовий час.

Загальна якість освітлення поступово виросла, почали з’являтись художньо оздоблені лампи, що дозволяло підкреслити свій статок і привернути увагу гостей. Використання кольорових скляних компонентів дозволяло отримувати освітлення відповідного кольору.

З часом з’явилися керосинові лампи, в яких додатково використовувались електронні частини. Так, натиснувши на кнопку, можна було привести в дію запальник. При натисканні на іншу кнопку спрацьовував вбудований електромагніт. Він притягував металеву пластину, яка закривала подачу палива і лампа затухала. В окремих районах використання керосинових ламп тривало до кінця 20 століття. Це було викликано поганою електрифікацією або перебоями з електропостачанням.

Поява електричних лампочок

В першій третині 20 століття почалась активна електрифікація, включаючи підведення світла до будинків. Це дозволило використовувати в якості джерела світла лампи розжарювання. Не дивлячись на низьку якість екземплярів того часу та їх високу вартість, такий варіант швидко здобув популярність, виштовхуючи інші. Особливо на території України впровадження лампочок почалося на початку другої половини 20 століття, коли оселі масово приєднувалися до електроліній.

Самі лампочки неодноразово доопрацьовувалися, що дозволило суттєво покращити їх якість і збільшити термін використання.

Поступово з’являлися нові варіанти, наприклад, галогенові лампи. Це дозволило отримувати більш якісне світло при зменшенні використання електроенергії. Змінювалися і самі пристрої освітлення — від простих конструкцій поступово був здійснений перехід до вишуканих світильників різних видів. Люстри, бра, настільні і підлогові прилади, вбудовані в стіни та інші варіанти https://electrica-shop.com.ua/osveshchenie_lyustri_svetilniki — на будь-який смак і дизайн.

Сучасні умови

Сьогодні активно використовуються світлодіодні лампочки, які дають якісне світло, споживаючи мінімум ресурсів. Їх використання майже необмежене, оскільки можна підібрати модель під різні прилади освітлення. Стали популярними вони і в Україні, особливо в останнє десятиріччя, коли вартість товару знизилась, а асортимент розширився. Сьогодні питання освітлення приміщення в Україні вирішено на абсолютній більшості території, за винятком, хіба що, сильно віддалених маленьких сіл, які поступово зникають.

Як змінювалося освітлення в Україні з часів 19 століття, відслідкувати не складно, адже навіть нині можна знайти старі керосинові лампи, особливо в сільській місцевості, де електрика з’явилася значно пізніше.