Горіховий спас 2017: історія і традиції свята

Джерело: Обозреватель

Святі письмена говорять про те, що після воскресіння Ісуса Христа один з його учнів зцілив Авгаря за допомогою Нерукотворного образу Спасителя. Пізніше цей образ викрали мусульмани і викупити його вдалося лише 9 століть потому візантійському імператорові Михаїлу. Він тут же перевіз його до Константинополя і на честь цієї події заснували свято.

З трійцею Спасів зазвичай зустрічали осінь і починали заготівлю продуктів на зиму. З Медовим збирали мед і останній урожай ягід, з Яблучним - фрукти та овочі.

Горіховий Спас отримав свою назву в зв'язку з періодом, до якого нібито вже дозрівають горіхи. Відповідно, в цей день свіжий урожай ставав важливим інгредієнтом для випічки хліба, який, в свою чергу, був головним блюдом на сімейному столі.

Традиції свята

Подібно попереднім двом, третій Спас також проходить з обрядами і процесами малих освячень в храмах. Як правило, віруючі укладають в свої кошики різного виду горіхи, проте не забороняється додати яблука, мед і навіть овочі.

Вдома господині печуть не тільки хліб, а й різні борошняні вироби. У них додають гриби, родзинки, мак і, звичайно ж, горіхи.

Серед інших назв Горіхового Спасу можна зустріти і "Полотняний", так як в цей день популярними були ярмарки і торги полотнами. Так з'явилося повір'я, що в день свята обов'язково потрібно було щось купити, нехай навіть і дрібничку. Інакше весь наступний рік пройде в злиднях.

Жителі міст в цей день також влаштовують різноманітні веселощі. Існує думка, що на Горіховий Спас, втім, як і на Яблучний, можна освячувати нові колодязі та інші джерела з питною водою.

На що варто звернути увагу

Особливістю цього дня і ще однією ознакою наближення осені є ластівки та журавлі. На Горіховий Спас птахи відлітають до вирію. Якщо журавлі полетіли - чекай морозів на Покрову.

Грозовий і неспокійний серпень називають провісником довгої і теплої осені.

Існує також цікаве повір'я, що на Горіховий Спас відьми нібито виготовляли свої чарівні палички. Як можна здогадатися, з горіху, так як він вважався деревом, яке наповнюється особливими силами.

Так прості люди стали у день свята робити з горіха лазневі віники. Такий віник вважали особливим і здатним вилікувати будь-які хвороби.

Гарних свят!

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі