Реформації – 500: як живуть протестанти

Джерело: IA ZIK

Багато хто в Україні називає їх сектою, боїться їх і оминає. А самі ж протестанти запевняють, що не роблять нічого поганого і працюють, вершать добрі діла в ім’я Бога. У Львові близько сорока різноманітних євангельських церков. Вони співпрацюють не лише між собою, а й із міською владою. Їхні прихожани активні в громадському житті, організовують різноманітні акції, допомагають нужденним, не забувають ні про самотніх старших людей у хоспісах, ні про маленьких діток в інтернатах.

Цього року в Україні відзначають 500-річчя Реформації. Кореспондент ІА ZIK у рамках прес-туру відвідав кілька протестантських церков міста, поспілкувався з їхніми пасторами і дізнався про те, чим вони займаються.

Насправді, усі протестантські церкви зовсім різні. У них відрізняються обряди, ставлення до того, що відбувається в Україні – деякі протестанти є пацифістами, а деякі воюють на передовій у зоні АТО. Одні більшу увагу приділяють популяризації здорового способу життя, інші – дбають про духовний світ людини або ж зосереджені на біблійному вихованні дітей. Хтось вважає основною метою діяльності волонтерство, допомогу самотнім, малозабезпеченим або дітям, які обділені батьківською ласкою і теплом, а хтось невпинно заманює нових прихожан.

Однак всіх протестантів об’єднують п’ять основних ідей Реформації:

Sola scriptura («тільки Писанням»). Протестанти вірять, що лише Біблія є безпомилковим джерелом істини від Бога, а не інші твори чи книги. Щоб людина могла будувати свої стосунки з Богом, їй необхідно щодня читати Святе Письмо.
Sola gratia («тільки благодаттю»). Благодать – це незаслужена милість, прихильність Божа. Її неможливо ані заробити, ані заслужити. Благодаттю Бог дає спасіння, оскільки його дуже важко заробив для нас Ісус Христос.
Sola fide («тільки вірою»). Христової жертви цілком достатньо для прощення, а віра в Христа – єдина умова на отримання такого прощення.
Solus Christus («тільки Христос»). Біблія свідчить, що Ісус – єдиний спаситель і Господь. Протестанти не моляться до святих. Хоча вони відзначають і Великдень, і Різдво, однак, до прикладу, Свята св. Миколая у них немає.
Soli Deo gloria («тільки Богу слава»). Бог достоєн слави. Богу належить слава. За все – слава Богу. Всі творіння повинні прославляти Свого творця.
А які ж львівські протестанти?

Церква адвентистів сьомого дня, що на вул. Короленка

Церква розміщена у храмі, що є пам’яткою архітектури ХVІІ ст., яку протестанти отримали 1991 року. Із самого початку будівля належала ордену Францисканців, потім – ордену Капуцинів. Пізніше там розміщувалася в’язниця, військовий склад. За часів СРСР там був інтернат. Коли адвентисти сьомого дня отримали храм, то поруч побудували інше приміщення для малечі, позбавленої батьківської опіки.

Церква адвентистів сьомого дня на вул. Короленка у Львові. Фото: wikimedia.org
Всередині храму уже нічого не нагадує про те, що раніше він був римо-католицьким: на стінах немає жодного розпису, жодної ікони. Навпроти входу у церкву розміщено декалог.

Церква адвентистів сьомого дня на вул. Короленка всередині. Фото: ZIK
Під кафедрою, де свої проповіді читають пресвітери, є баптистерій, який наповнюють водою під час хрещення людей. Усі протестанти приймають таїнство хрещення у зрілому віці після навчання, коли вони будуть готові самі обдумано приймати рішення.

Баптистерій, який наповнюють водою під час хрещення людей у церкві адвентистів сьомого дня на вул. Короленка. Фото: ZIK
Пресвітер Іван Логін розповів, що основний напрямок роботи церкви – це популяризація здорового способу життя не лише серед своїх прихожан, а й серед усіх жителів міста. Саме тому часто учасники церкви роздають літературу на вулицях.

Адвентисти займаються й волонтерською діяльністю: роздають одяг тим, хто цього потребує, організовують збір речей для людей у зоні АТО, готують обіди для малозахищених. Для своїх прихожан вони організовують різні дитячі, дорослі і сімейні табори. Велику увагу приділяють і роботі з дітьми. Для кожної вікової категорії організовані спеціальні кімнати, де з малечою вивчають Біблію.

Дитяча кімната у церкві адвентистів сьомого дня на вул. Короленка. Фото: ZIK
Церква «Гефсиманія» на вул. Кульпарківській

Це особливий храм, який розміщений у одному із цехів колишнього заводу «Кінескоп». Тут щомісяця збираються протестантські пастори різних конфесій для спільного обіду, молитви, спілкування і розвитку дружби.

Церква «Гефсиманія» на вул. Кульпарківській у Львові. Фото: ZIK
«Ми розуміємо відмінності наших церков, що ми різні, але ми вміємо приймати одне одного такими, якими є, і вважаємо одне одного братами», – наголосив голова Львівського обласного міжконфесійного оргкомітету «Реформація-500» Дмитро Колесник.

Старший пресвітер «Гефсиманії» Валерій Марченко розповів, що євангельські церкви розпочали дружбу у Львові у 2001 році: «Пастори зібралися разом і сказали: «Ми віримо в єдиного Бога, у нас одна Біблія». І закликали шукати те, що нас поєднує».

Церква «Гефсиманія» на вул. Кульпарківській у Львові всередині. Фото: ZIK
Серед молодих церков, які долучились до співпраці є «Армія спасіння», яка з’явилась у Львові лише 2014 року. Пресвітер Руслан Зуєв розповів, що робота церкви насамперед спрямована на допомогу переселенцям. Крім того, організований жіночий клуб, де домогосподарки мають можливість реалізовувати свої творчі ідеї, дитячі клуби для духовного розвитку малечі, група психологічної підтримки для людей, які самотужки не можуть подолати проблем. Важливим напрямком роботи є поїздки у м. Угнів у хоспіс до стареньких. Також вони допомагають сиротам із львівського інтернату. Для малечі не лише відремонтували кухню, а й відновили дитячий майданчик.

Церква «Божий мир» опікується дітьми із дитячих будинків, а також організовує обіди для потребуючих, відвідує ув’язнених і хворих у лікарнях.

Церква «Божий задум» зосереджує усі свої сили на зміцненні сім’ї та доброму вихованні дітей. Для цього організовує різноманітні лекції і тренінги, запрошуючи цікавих людей, зокрема, й священиків УГКЦ, викладачів університетів.

Церква євангельських християн-баптистів «Преображення» на вул. Фабричній

У 2013 році церква за пожертви прихожан побудувала великий Дім молитви на вул. Фабричній.

Церква євангельських християн-баптистів «Преображення» на вул. Фабричній у Львові. Фото: ZIK
Основна її місія – це служіння дітям вулиці, дітям з малозабезпечених, неблагополучних сімей. Як і в інших протестантських церквах Львова, тут облаштовані класи недільної школи, де не лише навчають Біблії, а й організовують для малечі різноманітні майстер-класи.

У великому залі щотижня відбувається спільна молитва. Тут навіть створений власний гурт.

Молодь церкви активно допомагає Центру бездомних: готує для безхатьків обіди, збирає одяг. Також баптисти проводили у місті різноманітні акції, зокрема проти абортів, у пам’ять про жертв Голодомору, а ще прибирають вулиці.

Церква п’ятидесятників на вул. Папарівка

Дім молитви п’ятидесятників розташований поблизу станції «Підзамче». Велику будівлю протестанти звели самотужки на місці розвалин, які отримали ще у 1980 році від радянської влади. Та ремонт у той період не минув без неприємних ситуацій. Старший пастор Володимир розповів, що вірні церкви збудували балкон, який потім зруйнували за наказом міської влади.

Церква п’ятидесятників на вул. Папарівка у Львові. Фото: ZIK
Зараз налічується 730 членів церкви, які відвідують щотижневу молитву. П’ятидесятники мають власний хор, гурт. Вони зробили у будинку, який викупили поблизу, їдальню на 150 осіб. Там відбуваються їхні різноманітні свята, бенкети після вінчань. У цьому ж приміщенні і діє суботня школа, коридори якої прикрашають фото з різноманітних дитячих таборів.

Церква п’ятидесятників на вул. Жовківській

Цей храм розміщений у колишньому римо-католицькому костелі св. Мартина.

Церква п’ятидесятників на вул. Жовківській у Львові. Фото: ZIK
У радянські часи будівлю використовували як склад. П’ятидесятники отримали її у 1990 році у зруйнованому стані. Над вівтарем не було даху, усі розписи були знищені, а орган на балконі не мав половини деталей. Члени церкви відновили пам’ятку архітектури, однак всередині усе переробили: пофарбували у світлий колір стіни, встановили лавки, білий рояль.

Церква п’ятидесятників на вул. Жовківській у Львові всередині. Фото: ZIK
Щотижня у цій церкві участь у молитві бере 820 осіб. Це не лише люди зі Львова, а й з ближніх сіл.

Також часто колишній костел відвідують групи туристів, адже це пам’ятка архітектури. Протестанти розповідають, що поляки дякують їм за те, що ті зберегли будівлю храму. 

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Автор: Надія Сапіга

Коментарі