«Крадіжка століття»: скляр із паризького Лувру, викрав найзнаменитішу картину Леонардо да Вінчі

Джерело: Gazeta.ua

21 серпня 1911 року 30-річний Вінченцо Перуджа – скляр із паризького Лувру, викрав найзнаменитішу картину італійського художника Леонардо да Вінчі «Джоконда». «Крадіжку століття» розкрили за 2 роки, коли злодій спробував продати полотно у Флоренції місцевому антиквару.

Портрет дружини флорентійського купця і чиновника Лізи дель Джокондо Леонардо да Вінчі почав писати 1503 року. Не завершив. По смерті художника картину придбав французький король Франциск I. Відтоді вона була у французьких монархів. Після Французької революції портрет оголосили надбанням нації і передали в щойно відкритий Центральний музей мистецтв у Луврі. Відтоді вона там, за винятком короткого періоду імператорства Наполеона, який прикрасив нею спальню, і воєн, коли «Джоконду» вивозили зі столиці - в роки франко-прусської чи Другої світової воєн.

Слава до «Джоконди» прийшла наприкінці XIX ст. Інші жіночі портрети Леонардо осіли в приватних колекціях. «Мона Ліза» була доступна для загального огляду. Її оспівували поети, письменники, з подачі яких заговорили про загадкову посмішку Лізи Джокондо.

22 серпня 1911-го працівники Лувру виявили крадіжку. Жандарми допитали працівників, їхніх родичів і знайомих. Картину шукали 2 роки. Увесь цей час у Луврі висіла її репродукція в жалобній рамі. Люди юрбами ходили до музею, лише щоби подивитися на місце, звідки поцупили шедевр Леонардо. 13 грудня 1913-го флорентійський антиквар Альфредо Джері одержав із Парижа листа з пропозицією викупити картину за 500 тисяч франків ($3,5 млн нині): «Я — італієць, патріот своєї батьківщини. Це я взяв у Луврі «Джоконду» 2 роки тому».

Коли викрадач прибув до Флоренції, його заарештували. У сумці знайшли полотно да Вінчі.

Перуджа 8 місяців працював склярем у бригаді, що виготовляла чохли, щоб захистити картини від вандалізму. У понеділок, 21 серпня, о 7-й ранку, коли Лувр був зачинений, Перуджа прийшов у музей. У залі, де висіла «Джоконда», зняв її з кріплення, і сховав у столярський столик. Ввечері, обмотавши сорочкою, виніс під пахвою через ті ж двері, що увійшов.

На суді Перуджа сказав, що діяв із патріотичних міркувань. Його засудили до 380 діб тюрми. Після оскарження термін скоротили до 7 місяців.

Картина повернулася до Франції, після чого стала найбажанішим експонатом у світі. 2005-го їй виділили окреме приміщення в Луврі, де полотно щороку бачать понад 6 млн людей.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі