Коротко про волинський Порицьк

Містечко Порицьк зародилося, мабуть, в XIV столітті. У 1407 році вже існувало і було подароване великим князем Литовський Вітовтом своєму слузі. Згодом Порицьк перейшов у власність  роду Порицьких, аж поки в середині XVII століття Олена Порицька не вийшла заміж за луцького підсудка Андрія Загоровського. Проте наприкінці XVII століття внучка останніх вийшла заміж за Войцеха Чацького і місто перейшло у власність Чацьких, яким було аж до 1939 року.

У XVIII столітті внук Войцеха став будувати палац. Діялнква, відведена під будівництво, з одного боку була оточена річкою Луга, а з іншого – великим озером. Не вдалося завершити ідею великого палацу через смерть фундатора. Продовжував будівництво відомий творець Кременецького ліцею Тадеуш Чацький. Два корпуси грандіозного проекту виглядали як два окремі палаци. Довершувати проект докінця Чацький не хотів, бо вважав його невиправдано дорогим і непотрібним.

В певний час населений пункт розділився на дві частини – власне Порицьк (тепер це Павлівка) і Старий Порицьк. У 1816 році Порицьк відвідав польський драматург, повістяр, поет, мемуарист, громадський та політичний діяч, масон Юліан Нємцевич. Він описав місто у своїх відомих «Історичних подорожах». А пізніше у Порицьку був Наполеон Орда, який зробив кілька акварельних малюнків з виглядами містечка.

Під час Першої світової війни палац дуже постраждав і вже не був відновлений. Під час наступної війни, окрім нацистського винищення євреїв, містечко зазнало подій Волинської трагедії. Через 60 років тут встановили пам’ятник цим подіям. Сьогодні Павлівка це невелике село, відоме виробництвом тут популярного пива.

 

Порицьк на акварелі Наполеона Орди

Церква у Порицьку


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі