21 травня печуть пиріг і моляться за урожай – сьогодні вшановують Іоанна Богослова

Джерело: Gazeta.ua

21 травня православні християни вшановують пам'ять апостола Іоанна Богослова. Був одним з улюблених учнів Ісуса Христа. Богословом церква назвала святого за одкровення, які завдяки йому пізнав світ. У народі ж свято називається Іван Довгий, або ще Іванів день, Іван Градобій, Пшеничник, Посів.

Апостол Іоанн вважається автором Євангелія від Іоанна, "Одкровень Іоанна" і трьох послань, які увійшли в Новий Завіт. Іоанн Богослов, як один з улюблених учнів Ісуса, разом з Петром та Яковом був присутній при воскресінні доньки Яіра, Преображенні Сина Божого і Гефсиманському молінні.

Іоанн Богослов – єдиний, що не загинув насильницькою смертю. Саме 21 травня святий зібрав своїх учнів і наказав їм закопати себе живим у викопаній ними могилі. Учні послухалися, але за кілька днів повернулися і нікого не виявили в місці поховання. З тих пір щороку 21 травня з могили Іоанна Богослова виступає тонка цівка праху, яка, за розповідями, здатна зцілювати від будь-яких недуг.

У День Іоанна Богослова віряни ходять до церкви, щоб помолитися святому. Також прийнято робити пожертвування, наприклад, нагодувати голодного або допомогти старій людині.

В Іванів день робили молебень, щоб пшениця дала хороший врожай. Полю приносили частування у вигляді короваю з пшеничного борошна, який не прийнято було дарувати, а віддавали його першому жебраку, зустрінутому на шляху після обряду. Заможні люди цього дня пекли обітні пироги, якими пригощали бідних сусідів, мандрівників та жебраків. При цьому обов'язково слід роздати всі пироги і не повертатися з ними додому. Якщо не виходило ні з ким розділити пиріг, його треба було згодувати птахам. Самому їсти таку випічку заборонялося.

Прикмети на 21 травня:

Вранці червоне небо – до дощу.

В Іванів день ясна погода – влітку не буде грибів. Якщо дощ ллє як з відра – грибів буде багато.

Місяць у серпанку – до погіршення погоди.

Червоний захід сонця 21 травня обіцяє хорошу погоду ще на кілька днів.

Черемха зацвіла – час сіяти пшеницю.

На черемшині багато квітів – літо буде дощовим.

Сон на 21 травня має виповнитися в точності, але про нього не можна нікому розповідати. А ось денний сон 21 травня – порожній.

Як і в будь-який інше церковне свято, в День Іоанна Богослова категорично не можна лаятися і лихословити. Також вживати алкоголь, піддаватися своїм слабкостям, не можна ворожити і здійснювати ритуали.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі