Величезні труни та купа зброї: археологи відшукали унікальні могили вікінгів XI століття

Джерело: opinionua

Археологи довели, що чотири багато прикрашені могили, знайдені на середньовічному цвинтарі в селі Цеплє в Польщі, містили останки скандинавів, а не слов’ян.

Поховання уналежнюють до часу польського короля Болеслава I Хороброго (967-1025) і відрізняються «високою якістю», запевняють вчені.

Вчені досліджували чотири добре обладнані дерев’яні поховальні камери в центральній частині кладовища. Похоронне ложе, де знаходилося тіло померлого, було оточене зрубом із колод і дощок розміром 3,5 на 2 м і чотири могили являли свого роду будинок. У кожній із могил було знайдено останки чоловіка.

Тіла були поховані з озброєнням і кінським спорядженням, яке вказує на те, що померлі були воїнами. Там були витончено прикрашені мечі, ножі та наконечники списів, а також комплекти кінської упряжі. Також у могилах знайшли монети, гребінці, набір ваг із гирьками, металевий і дерев’яний посуд.

Могили були б особливими самі по собі, навіть якщо б вони не були такі багаті на похоронні товари. Це камерні могили, які дуже рідкісні в археологічних пам’ятках середньовічної Польщі. У могилах також були величезні труни, найбільші в своєму роді з коли-небудь знайдених в Польщі.

Всі чотири поховання були орієнтовані вздовж осі Північ-Південь, ще одна незвичайна особливість польських могил цього періоду. Група поховань була оточена парканом або частоколом і ніколи не перебудовувалася, що наводило на думку про те, що місцеві жителі пам’ятали і шанували померлих.

Чотири центральних поховання викликали багато дискусій між археологами та істориками: були суперечки про те, ким були покійники, звідки вони родом. Дослідники відповіли на це питання завдяки аналізу ДНК зразків кісток з останків. Всі четверо були зі Скандинавії, скоріш за все, із Данії.

«Поховані в центральній частині кладовища представляли тодішні соціальні еліти, про що свідчить монументальна будова їхніх могил. Ймовірно, вони належали до групи елітних бійців, але їх роль, ймовірно, не обмежувалася функціями воїнів», – сказав Славомир Ваділ із Гданського археологічного музею.

Доктор Ваділ вважає, що ці люди збирали податки з місцевого населення на користь польського правителя: на це вказують ваги з наборами гирьок.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі