Сьогодні вшановують Іоанна Хрестителя: традиції, заборони і прикмети

Джерело: УНІАН

20 січня українці відзначають Собор Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна, якого здавня вважали покровителем сільського господарства. Ще йому молилися про позбавлення від головного болю. У народі говорили, що в цей день середина зими про весну звістку подає.

Пророка Іоанна Хрестителя найбільше вшановують християни після Діви Марії. Іоанн був останнім біблійним пророком, який передбачив прихід Ісуса Христа (Месії). Він здійснював ритуальне очищення водою (хрещення), а також закликав людей до покаяння.

Сьогодні - другий день після Богоявлення, який у народі називають Водохрещею. Тож, сьогоднішні традиції пов'язані з освяченою водою. Її п'ють натщесерце, щоб на увесь рік запастися міцним здоров'ям.

Цей день варто провести зі своєю сім'єю. Якщо зібратися усім разом – родина буде дружня і міцна.

Вважалося також, що початок нової справи цього дня до добра – то вона буде успішною.

На Івана наші предки здійснювали обрядове годування худоби. Домашніх тварин, "щоб добре водилися", пригощали хлібом з сіллю або млинцями, які залишилися від різдвяного столу.

Переставали діяти деякі заборони: знову можна було прясти, ткати, шити вовняними нитками, різати худобу. Починався зимовий м'ясоїд.

Цей день у народі називали ще "Іван Бражник" та Зимовим Весільником. З 20 січня і до Масляної грали весілля та зазивали сватів. Цей період називали "весільними тижнями". Якщо в Святки молодь тільки веселилася, то, починаючи з цього дня, на посиденьки було прийнято приходити з роботою: "Після Івана Предтечі хто не робить, того б'ють у плечі".

Є в народі і прикмети, пов'язані з 20 січня.

Якщо відлуння далеко чутно - насувається мороз. Яскраве сонце в полудень - до ранньої весни. Якщо йде сніг - ітиме протягом усієї Масляниці.

Якщо в цей день ясно, то літо буде посушливе, а опади чи туман над водою віщують хороший врожай зернових. Якщо віє південний вітер - літо буде суворе.

Якщо в цей день Ви побачили мишу, то це говорить про швидке поповнення в родині. Якщо 20 січня хрестити малюка, то він буде щасливим.

Існували в наших предків і заборони цього дня.

Вважалося, що на Іванів день не можна вмиватися - бо змивається захист, і людину можуть обманути.

Краще нічого не позичати сусідам, адже можете віддати щастя. Бажано нічого не піднімати з дороги, адже знайдена річ може принести нещастя. У цей день також не приймають подарунків від чужих людей.

Тим, хто народився 20 січня, рекомендується носити бурштин - саме цей камінь буде оберегом: приносити удачу і зберігати від негараздів. Вважається, що сьогоднішні іменинники мають горячий норов.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі