Волинський педагог Каєтан Лукасєвіч

Волинський педагог Каєтан Лукасєвіч

Сьогодні познайомимо наших читачів із цікавою постаттю педагога Каєтана Лукасєвіча. Хоча він народився не на Волині, проте вчителював у Ковелі та Луцьку і здобув тут неабияку популярність серед своїх учнів та колег.

Каєтан Лукасєвіч народився 30 жовтня 1890 року на Буковині у вірменській родині. Його батька звали Деодат (1850–1914), а матір Рипсима (1862–1936). Батьки одружились в 1889 році. Всього в сім’ї народилось восьмеро дітей, проте більшість з них померли при народженні.

Освіту Каєтан здобував у Відні, спочатку це був педагогічний факультет, а потім філософія та історія. Із захопленням Лукасєвіч вивчав мови, зокрема, німецьку, французьку, англійську, латинь, російську та єврейську.

Каєтан Лукасєвіч одружився в 1918 році із австрійкою Марією Шмідт. Невістка не сподобалась вірменській родині, які надіялись, що Каєтан одружиться на своїй.

Першим місцем роботи Каєтана були Чернівці. Там він працював педагогом. В 1919 році подружжя покидає Буковину та їде до Польщі. Там він паралельно популяризував серед своїх учнів Скаутський рух.

В 1923 році родина Каєтана Лукасєвіча переїхала на Волинь до міста Ковеля. Дружина Каєтана викладала польську мову у одній із шкіл.

В Ковелі родині Лукасєвічів дуже подобалось, відразу склались товариські відносини з колегами. Зі спогадів родини відомо, що в будинку Каєтана часто збирались місцеві освітяни, які обговорювали політику та події, які відбуваються в світі.

Родина мешкала в невеличкому будиночку біля якого був великий город, на якому вирощували різну городину.

Каєтан Лукасєвіч з 1923 до 1935 року працював вчителем в Державній  гімназії імені Юліуша Словацького у місті Ковелі. За свою педагогічну діяльність у 1932 році він навіть отримав державну премію.

Через десять років після шлюбу, у 1928 році, в родині народився первісток Богдан, якого всі ласкаво називали «Дусьо».

 

Каєтан Лукасєвіч, 1910, тут і далі фото з wiki.ormianie.pl

Каєтан Лукасєвіч разом із учнями в Ковелі, 1925

Христини сина Богдана, 1928

Каєтан Лукасєвіч переїздить з Ковеля до Луцька, 1935

Каєтан Лукасєвіч разом із ковельськими гімназистами, 1935

Гімназія Тадеуша Костюшка в Луцьку, 1935

 

В 1935 році Каєтан Лукасєвіч стає керівником Державної гімназії імені Тадеуша Костюшка в місті Луцьку. В цей час Каєтан Лукасєвіч часто був членом Державної освітньої екзаменаційної комісії, а також очолював Луцький освітній округ.

Дружина Каєтана працювала педагогом в Горохові. Там вона активно долучається до створення сиротинцю і навіть фінансувала його зведення.  

З початком Другої світової війни родина переїжджає з Волині до міста Каліш в Польщі. Помер Каєтан Лукасєвіч 16 липня 1965 року в місті Поттшах (сучасна територія Австрії).

 

Марія та Каєтан Лукасєвічі, 1956


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Автор: Тетяна ЯЦЕЧКО-БЛАЖЕНКО

Коментарі