Книги приковували ланцюгом: найстарішій бібліотеці – 417 років

Джерело: Gazeta.ua

У Оксфорді, на території університету, 8 листопада 1602 року засновано Бодліанську бібліотеку — одну з найстаріших бібліотек в Європі. На початках книгу можна було лише прочитати на ланцюгу у читальному залі.

Засновником бібліотеки вважається британський єпископ Томас де Кобем, який першим створив при Оксфордському університеті невелике зібрання книг. Щоб їх не крали – прикував до полиць ланцюгам. Книгу можна було лише прочитати на ланцюгу у читальному залі. Спочатку доступ мали лише науковці і священослужителі, згодом дозволили читати і студентам.

Ланцюги через деякий час зникли, а правило залишилося – заборона виносити книги з бібліотеки поширюється навіть на королів. У свій час не вдалося взяти на будинок бібліотечну книгу ні Чарльзу Першому, ні Оліверу Кромвелю. Дипломат королеви Єлизавети сер Томас Бодлі (1545—1613) заповів університету своє книжкове зібрання, купував книги та манускрипти з Туреччини і навіть з Китаю.

Бодліанська бібліотека займає п'ять великих будівель в Оксфорді і ще кілька за його межами, один з філіалів навіть розмістився в покинутій соляній шахті. У У 17 столітті бібліотека отримала унікальну привілей – один примірник кожної книги, що видається в Великобританії, повинен поповнювати фонди сховища. З 2008 року те ж правило поширюється і на CD-диски. Сьогоднішня бібліотека в Оксфорді може похвалитися одинадцятимільйонною колекцією книг і розкішними інтер'єрами – в її приміщеннях, до речі, знімалися бібліотечні сцени фільму про Гаррі Поттера.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі