Операція «Захід»: у Сибір перевезли понад 25 тис. українських родин

Джерело: Gazeta.ua

Операція "Захід" розпочалася 21 жовтня 1947-го. СРСР депортував із західних областей України понад 76 тис. людей.

Підставою для депортації слугував наказ уряду "Про виселення з західних областей УРСР до північних і східних областей Росії членів родин "ОУНівців" та активних бандитів, заарештованих і вбитих у боях". На засіданні МДБ були присутні Микита Хрущов та Лазар Каганович. Акцією геноциду хотіли позбутися "потенційних ворогів радянського ладу" і знищити український визвольний рух.

Депортація охоплювала Волинську, тодішні Дрогобицьку та Станіславську - тепер Івано-Франківську, Львівську, Рівненську, Тернопільську й Чернівецьку області. Керував нею заступник міністра внутрішніх справ УРСР Микола Дятлов. Майно депортованих оцінювали та передавали за багаторічний викуп колгоспам і біднякам.

Першу групу родин "ворогів народу" відправили до вугільних копалень, колгоспів та лісопилень Сибіру о 6 ранку. Загалом за добу у "телячі" вагони посадили понад 26 тис. родин - 18 тис. чоловіків, 35 тис. жінок та 22 тис. дітей. Всім їм заборонили повертатися на батьківщину. Близько 2 тис. чоловік дізналися про таємну акцію раніше, їм вдалося врятуватися.

Радянська довідка називала цифру в 77 тис. депортованих. У документах українського підпілля стояла цифра у 150 тис. чоловік.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі