Гетьман керував країною під наглядом російського резидента

Джерело: Gazeta.ua

На Великій раді в Глухові гетьманом України 1 жовтня 1727 року обрали Данила Апостола (1654-1734). Керував країною сім років до смерті під наглядом російського резидента. Провів адміністративну, судову і земельну реформи.

 

Гетьман керував країною під наглядом російського резидента
Данило Апостол їздив на коронацію Петра І. Фото: cyfrowe.mnw.art.pl

 

Влітку 1727 року зросла напруженість у російсько-турецьких відносинах. Росія розпочала підготовку до нової війни. Уряд Петра ІІ, розраховуючи на козаків, прагнув залучити на свій бік козацьку старшину. Цар ліквідував першу малоросійську колегію і дозволив обрати нового гетьмана. На генеральній раді у місті Глухові 73-річного Апостола одноголосно було обрано гетьманом.

Гетьман їздив на коронацію Петра II, де подав петицію про відновлення державних прав України. У відповідь російський уряд видав так звані "Рішительні пункти", які значно обмежували гетьманську владу і політичну автономію Лівобережної України.

На 80-му році життя Апостол помер.За царським наказом від 31 січня 1734 року створено правління гетьманського уряду, яке складалося з шести осіб: трьох росіян і трьох українців на чолі з князем Шаховським.

"Сей Данило Апостол по смерті гетьмана Скоропадського став новообраним гетьманом, якому дай, боже, многія лєта. Вручили йому клейноди військові — печать і булаву і знаменами військовими його покрили, і крикнули всі козаки сильно, сильно, піднявши шапку на посох вгору. І вдарили по всіх полках на котлах, і на трубах віват заграли. Богу ж всемогутньому, творящому дивнія чудеса та буде слава й хвала, подяка й поклоніння в нескінченні віки, амінь" – пише невідомий автор в "Літописець в Руських и Польських що ся сторонах діяло і якого року" про обрання гетьманом України полковника Данила Апостола.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі