Як у Польщі заборонили українську молодіжну організацію

Джерело: Gazeta.ua

Польська влада заборонила діяльність "Пласту" 26 вересня 1930-го. Організація сприяла патріотичному та фізичному вихованню української молоді. Заснована 1911-го з ініціативи сина Івана Франка - Петра.

"Пласт", разом із подібними українськими організаціями "Січ" та "Сокіл", склав активне ядро Українських Січових Стрільців у Першій світовій війні. Згодом брав участь в українських визвольних змаганнях 1917-1921-го.

Спочатку поляки не надавали великого значення організації. Однак у 1923-му з приєднанням українських земель до Польщі товариство, що виховувало активних патріотів стало для них зарозою. Тоді заборонили проведення таборів та вишколів. Врешті заборонили і саме існування.

На початку 1930-х "Пласт" йде у підпілля та розпочинає співпрацю з ОУН. Мали завдання розповсюджувати націоналістичні видання серед українців. Вербували кадри для оунівців. Вели пропаганду у закладах освіти. Провідники ОУН такі як Степан Бандера та Роман Шухевич самі були вихідцями з пластунів.

Конспіративну діяльність часто розкривали. Молодь піддавали тюремним арештам. Найбільш активних засилали до польського концтабору у Березі Картузькій - тепер селище Береза.

Організацію відновлять лише після Другої світової війни за кордоном - діятиме у Німеччині, США, Канаді, Австралії та Великій Британії. В Україні перший з'їзд відбудеться лише 1989-го.

 


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі