Шляхами імпресіоністів: Вивчаємо Париж за картинами Каміля Піссарро

Шляхами імпресіоністів: Вивчаємо Париж за картинами Каміля Піссарро

Піссарро прищепив імпресіоністам любов до світла і повітря. Його пастельні картини, наповнені сонячним промінням, стали прикладом для молодших на 10 років Моне, Ренуара і Дега. Піссарро малював сільські пейзажі, натюрморти і сцени розміреного життя 19 століття. Але найбільше художник прославився міськими пейзажами Парижа - саме вони прикрашають сувенірну продукцію вже більше сотні років. Ви бачили картини Піссарро, навіть якщо чуєте його ім'я вперше.

Каміль Піссарро народився на маленькому тропічному острові Сент-Томас з блакитною водою, тропіками і нікчемними шансами стати великим художником. Сьогодні острів став головним напрямком для відпочинку знаменитостей (туди їздять сестри Кардаш'ян і весь Голлівуд), а тоді був тихим місцем, де забезпечені французи шукали спокою від європейських революцій.

Мати художника була домініканкою, батько - євреєм. Юний Піссарро готувався піти його шляхом і стати торговцем, поки не кинув все і не поїхав до Венесуели вчитися живопису разом з данським художником Фріцом Мельба. Після цього Піссарро отримує схвалення батька і присвячує своє життя мистецтву. А де, як не в Парижі, можна стати великим художником?

 

"Оперний проїзд", 1898. Опера Гарн'є стала символом перебудови Парижа часів Наполеона III. Племінник великого революціонера мріяв зробити з міста сучасну столицю культури. Еклектична будівля побудована в стилі боз-ар, що продовжує традиції італійського ренесансу

 

Саме тоді у французькій столиці почалася грунтовна перебудова, яка так вплинула на творчість імпресіоністів. До середини 19 століття місто було середньовічним: хаотична забудова центру, мости з житловими будинками, антисанітарія і тісні вулиці, не призначені для їзди на автомобілях і кінних візках.

До кінця 1800-х років в Парижі побудували широкі авеню, зелені парки за прикладом лондонських і все те, за що ми сьогодні любимо Париж. З'явилася вулиця Ріволі і десятки широких бульварів, уздовж вулиць були висаджені каштани, а площа Зірки і сучасні будівлі оновили вигляд столиці.

 

"Сади Тюїльрі", 1900-і. Ще в 15 столітті на місці саду було звалище і видобуток глини, з якої робили черепицю (з французького tuile перекладається як "черепиця"). Катерина Медічі почала будувати тут парк і палац в 1564 році, а після цього кордону Париж розширили за стіни луврської фортеці. Палац спалили за часів Паризької комуни в 1871 році і з тих пір не відновлювали

 

Оновлене місто припало до смаку парижанам: французів, яка прогулюються вулицями, назвали "фланери", а художники почали працювати на пленері. Цьому сприяли не тільки красиві види, але і модернізована каналізаційна система, яка більше не забруднював повітря. Монмартр став частиною міста і одночасно улюбленим місцем імпресіоністів.

 

Монмартр став Меккою для художників і письменників Парижа - творчу богему він привертав дерев'яними млинами, горбистою місцевістю і невисокими цінами на житло. Саме там розташоване кабаре "Мулен Руж" і собор Сакре-Кер

 

У Парижі Піссарро знайомиться з Камілем Коро, Гюставом Курбе і Жаном-Франсуа Мілле, вчиться в академії сюісс і Школі витончених мистецтв, стає наставником для юних імпресіоністів. Сам Піссарро був учнем пейзажиста Коро, що багато в чому визначило його творчість. Він йде від нейтральної палітри і чітких ліній Коро, додаючи в свої картини світу і теплих відтінків.

 

"Міст Пон-Неф", 1901-1902. Найстаріший міст Парижа був побудований в 1607 році, а його назва буквально означає "новий міст". Все тому, що для 17 століття його дизайн був першим у своєму роді. Міст з'єднує острів Сіте - історичний центр міста - з лівим берегом Сени.

 

У Парижі художник прожив недовго: майже відразу він переїхав в передмістя Лувесьєн. Чи не тому, що любив сільську місцевість? Житло там було дешевше, ніж у центрі, а фінансову стабільність Піссарро отримав тільки в останні 10 років свого життя.

Він був єдиним учасником всіх восьми виставок імпресіоністів і не втрачав віри в нове мистецтво. Художник був переконаним анархістом: він фінансував діяльність анархістів і підтримував їхні ідеї. Правда, на його творчість це ніяк не вплинуло - крім хіба що спроб відкинути академізм і створити нові норми в живописі.

 

"Вулиця Сен-Лазар, сонячна погода", 1893. На вулиці розташований однойменний вокзал, поруч з яким жили Клод Моне, Гюстав Кайботт і Едуард Мане. У 1998 музей Орсе навіть відкрив виставку під назвою "Мане, Моне і вокзал Сен-Лазар".

 

Піссарро виріс у тропіках, навчався живопису в Венесуелі, жив у Лондоні і паризькому передмісті. Не дивно, що Париж із його широкими бульварами і оновленою архітектурою підкорив серце художника (і продовжує підкорювати мільйони туристів).

Серію пейзажів Парижа він написав під час розквіту міста і своєї творчості. В останні роки життя, коли його зір серйозно погіршився, він створює головні у своїй кар'єрі міські пейзажі. Піссарро малював їх прямо з вікон готельних номерів, зраджуючи імпресіоністським принципам роботи на пленері.

 

"Вулиця Сент-Оноре. Полудень. Дощ ", кінець XIX століття. Сьогодні тут розташовані бутіки модних будинків, антикварні магазини і художні галереї, а ще Єлисейський палац - головна резиденція президента. Тут же знаходяться головні державні установи.

 

Піссарро не отримав такого визнання, як його колеги Моне, Ренуар і Дега. Але саме його "чепурні" види Парижа стали візитною карткою міста і закохали в нього мільйони шанувальників прекрасного.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі