Горіховий Спас: прикмети та традиції

Джерело: УНІАН

У 2019 році Горіховий, або Третій, він же Хлібний, Спас українці відзначають 29 серпня, у четвер. Це — неперехідне свято, тобто відзначається в одну й ту ж дату з року в рік.

У народі це свято називають Горіховим Спасом, оскільки до цього дня достигали лісові горіхи та їх можна було заготовляти на зиму.

Третій Спас: історія свята

Третій Спас встановлений православною церквою на честь перенесення до Константинополя Нерукотворного образу Ісуса Христа. Звідси й інші назви свята – Полотняний Спас, Спас на полотні, Нерукотворний Спас.

За переказами, Ісус умив обличчя водою та потім витер рушником, на якому відбився його лик. Це рушник з нерукотворним зображенням Спасителя зцілив володаря Едесси від смертельної хвороби, що сприяло поширенню там християнства. 

Що не можна робити на Горіховий Спас

У цей день, як і в будь-яке інше церковне свято, не можна влаштовувати гучні гуляння, сваритися, лихословити, бажати комусь зла, адже воно може до Вас повернутися.

Під заборону на Третій Спас потрапляє й відмова у допомозі нужденним.

Пам'ятайте, що на Горіховий Спас не можна відмовлятися від роботи, оскільки це час збирання врожаю.

Крім того, наші предки вірили, що 29 серпня не можна ходити в ліс без оберега, адже там у цей день можна зустріти нечисту силу. 

Традиції свята Третього Спаса

У давнину говорили: «Перший Спас — на воді стоять; другий Спас — яблука їдять; третій Спас — на зелених горах полотна продають», тому третій Спас ще називали «Спасом на полотнах», «Спасом на полотні», «Полотняним спасом». У цей день було заведено торгувати полотнами, полотнами.

29 серпня святять нові криниці. У це свято чистять до осені цілющі джерела, п'ють підземну воду, обходять колодязі колами, як би замикаючи теплу пору року.

Також на Хлібний Спас печуть пироги з нового хліба: «Третій Спас хліба припас». З третього Спаса починалася й заготівля лісових горіхів.

У цей день не проходили великі свята, оскільки починалася підготовка до завершення літніх польових робіт до настання дощів.

Ну, й пам'ятайте, що в це свято, як і будь-яке інше церковне, ходять до церкви і моляться, а також святять горіхи, яблука, мед, хліб. 

Горіховий Спас: прикмети

У цей день відлітають журавлі, то на Покрову прийдуть морози

Грозовий і неспокійний серпень називають провісником довгої та теплої осені

Гарна погода 29 серпня – запасів вистачить на всю зиму, оскільки вона, за прикметами, буде короткою Хороший врожай на горіхи у Третій Спас віщує гарний врожай хліба в майбутньому році

 


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі