Українські Помпеї: під мулом збереглась площа древнього міста

Джерело: Gazeta.ua

У Залізцях Зборівського району на Тернопільщині археологи виявили велику кількість артефактів.

 

Археологи з Науково-дослідного центру "Охоронна археологічна служба України" Інституту археології НАН України досліджували культурний шар в центрі містечка, повідомляє "Терміново".

На глибині 40 см дослідники натрапили на скупчення битого скляного посуду XVIII століття. Глибше виявили фрагменти дерев'яного зрубу 2-ї половини XVII сторіччя.

Під цією спорудою залягав шар мулу. Дослідник Василь Ільчишин вирішив перевірити його на предмет раніших нашарувань.

"І тут сталося неймовірне! Під шаром мулу приховувався цілий міський світ і життя середини XVIІ ст. Ми знайшли кам'яну вимостку ринкової площі, поміж тих каменів були найрізноманітніші предмети, які характеризують побут мешканців, їхнє життя і ті історичні події, що тоді вирували", - розповів він.

Мул вкрив площу Ринок після великої повені. Він законсервував усе, що тоді лежало на бруківці.

Археологи виявили між каменів шкаралупу лісових та волоських горіхів, насіння гречки, кісточки вишні чи черешні, кору дерев, гілки, фрагменти трісок, дощок, шкіряного одягу, взуття, керамічного та скляного посуду, монети та предмети озброєння, намистини та бісер.

Виявили алебарду, ніж і наконечник стріли. Від часу та сильної кислотності металеві предмети окиснилися

"Вони підказують нам про те, з чим пов'язана та повінь – найімовірніше, що ця подія трапилась якраз в період Зборівської битви 1649 року. У той час турки могли розграбувати місто і розібрати греблю. Залозецький став на той час мав більше 1000 га площі і був у 4 рази більший, ніж зараз. А старе місто знаходилось нижче по течії від ставу. І величезна кількість води і мулу миттєво заполонила долину Серету і, відповідно, затопила місто, тим самим "заморозивши" ту мить міського життя і побуту", – пояснює Ільчишин.

Ширші археологічні дослідження заплановані на наступний рік.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі