Зборівський договір: армія Хмельницького розбила військо поляків

Джерело: Gazeta.ua

Армія Богдана Хмельницького розбила військо Речі Посполитої Яна ІІ Казимира 16 серпня 1649 року біля містечка Зборова. Хмельницький під тиском хана уклав з королем Речі ПосполитоїЗборівський договір.

У квітні 1649 року Богдан Хмельницький закликав народ до боротьби з іноземними гнобителями. У військо пішли всі чоловіки – кожен підготував свою амуніцію, насушив сухарів для походу. У червні українське козацьке військо розпочало наступ на західні землі. З ними - загін кримських татар хана Іслям-Герая ІІІ. Їм пообіцяли велику винагороду за службу.

Козаки розбили 15-тисячну польську армію та оточили залишки у фортеці Збараж. Замок штурмували місяць. На підмогу обложеним з-під Любліна рушає 30-тисячне військо короля Яна II Казимира. Хмельницький лишає частину військ і з головними силами виступив назустріч королю. Армії зустрілися під містом Зборовом на річці Стрипі, за 80 км від Збаража. 15 серпня 1649 року відбулась Зборівська битва.

Спочатку річку перетнув сам монарх і піхотні частини, потім рушила артилерія, за нею - кіннота. Переправа була в самому розпалі, коли поляки просто перед собою побачили навалу татар і козаків. Хмельницький завдав одночасного удару по польському війську з фронту по частинах, що встигли переправитись і з тилу. Королівська армія виявилася розрізаною. У перший день поляки втратили не менше 7 тисяч чоловік; козаки і татари набагато менше. Наступного дня становище поляків стало катастрофічним.

Коронний канцлер Єжи Оссолінський підмовляє Яна Казимира звернутися до кримського хана. Польща обіцяла відновити щорічну данину Кримові, сплатити 400 тис. золотих за повернення татарів додому без ясиру. Отримавши завдаток, Іслам-Ґірей почав вимагати від Хмельницького замирення з королем. Хмельницький під тиском хана уклав з королем Речі Посполитої Зборівський договір. Він формально визнавав козацьке управління південно-східними територіями Речі Посполитої. Війська розвели, облогу Збаража зняли.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі