Кріпосне право: прийняли документ, який змінив життя селян

Джерело: Gazeta.ua

Австрійська імперія ліквідувала кріпосне право у Буковині 9 серпня 1848-го. Цьому сприяла гостра криза феодально-кріпосницької системи. Прискорила прийняття радикального рішення європейська революція "Весна народів".

У австрійському парламенті йшли гострі дебати щодо того, яким чином будуть звільняти селян. Депутат від Буковини Лук'ян Кобилиця та ліве крило виступили проти викупу поміщикам. Проте, більшістю голосів прийняли рішення на користь викупу.

Селян оголошували особисто вільними. Вони наділялися землею, яку повинні були викупити - 2/3 платили самостійно, 1/3 за них платила держава. Викуп сплачували замість кріпосних повинностей. Західноукраїнські селяни платили у 3 рази більше ніж румунські та чеські. При цьому за поміщиками закріпили найкращі та найродючіші землі.

У ході реалізації реформи загострились проблеми сервітутів - за панами залишалися луки, пасовища, ліси, ставки. За користування ними селяни змушені були платити додатково.

Незважаючи на відкриту поміщицьку спрямованість реформи, вона сприяла розвитку ринкових відносин. Також селяни вперше за багато століть отримали справжні громадянські права.

Автор: uk.wikipedia.org

Селяни встановлювали пам'ятні хрести на честь скасування кріпосного права

Селяни встановлювали пам'ятні хрести на честь скасування кріпосного права

19 лютого 1861 року в Російський імперії Олександр II оприлюднив "Маніфест" про скасування кріпосного права та "Положення про селян, що виходять з кріпосної залежності", згідно з яким статусу кріпаків позбулися 22,5 мільйонів осіб.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі