Зборівська угода 1649: Польща повернула частину територій українцям

Джерело: Gazeta.ua

Гетьман Богдан Хмельницький та король Речі Посполитої Ян II Казимир уклали Зборівську угоду 8 серпня 1649-го. За нею Польща вперше визнала Українську державу.

Угода стала наслідком Зборівської битви 6 серпня. Козаки здобули у ній перемогу, але остаточно розбити поляків не змогли. Кримський хан, який був союзником гетьмана, не мав зацікавлення у посиленні українського козацтва. Добившись своїх цілей - послаблення Речі Посполитої та козаків, татари уклали угоду із поляками. Відступили з поля бою, за що отримали дозвіл грабувати поселення та захоплювати бранців на шляху до Криму.

Автор: Ігор Крочак

У ході Зборівської битви козаки розгромили війська польського короля Яна II Казимира

У ході Зборівської битви козаки розгромили війська польського короля Яна II Казимира

Поляки погодились піти гетьману на поступки. За Зборівською угодою король визнав самоврядність Української козацької держави у межах Київського, Чернігівського та Брацлавського воєводств та верховенство гетьмана на цих територіях. Столицею Війська Запорізького обрали місто Чигирин, тепер Черкаської області. Чисельність козацького реєстру Речі Посполитої збільшилась із 6 до 40 тис. осіб. Усім передбачалося жалування 10 злотих на рік.

Учасники повстання отримали загальну королівську амністію. У тому числі й католицькі шляхтичі, які приєднались до Хмельниччини. Сам гетьман оголосив про повну ліквідацію кріпосного права на підконтрольних територіях.

Київська митрополія відновлювала усі свої права, а митрополит та 2 єпископи мали увійти до сенату Речі Посполитої.

Угода стала першим історичним прецедентом офіційного визнання ранньої української держави. Проте, вона не відповідала фактичним успіхам національно-визвольної війни. Також не бажали дотримуватися угоди і поляки. Обидві сторони розуміли, що війна продовжиться, тому за рік збирали нові сили.

Автор: narodna-osvita.com.ua

Межі Української козацької держави визнані поляками за Зборівською угодою

Межі Української козацької держави визнані поляками за Зборівською угодою

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі