75 кілограмів золота і срібла: діти знайшли найбільший скарб в Україні

Джерело: Gazeta.ua

11 червня 1912 року біля села Мала Перещепина сучасного Новосанжарського району Полтавської області двоє хлопчаків знайшли скарб. В ньому було 25 кг виробів із золота та 50 кг срібла.

12-річній Федір Деркач і 14-річній Карпо Маджар пасли худобу та знайшли у землі посудину. Батьки подумали, що діти вкрали її з церкви. Знахідку показали священику. Той повідомив про посудину в Полтаву.

Через два дні в село прибув поліцейський і археолог Іван Зарецький. За той час селяни розкопали місце скарбу та порозбирали монети, коштовний посуд, персні, браслети, позолочену зброю та кінську упряж.

Згодом поліція вилучила в селян 800 золотих і срібних предметів. За наступні кілька років багато жителів села замінили солом'яні стріхи своїх хат на бляшані та черепичні дахи.

Під конвоєм скарб відправили в Петербург до Ермітажу, де він досі зберігається. Скарб вважається найбільшим у Східній Європі.

Вчені вважають, що скарб був заупокійними дарунками. Знайшли залишки дубових брусів з рештками шовкової тканини. Це міг бути дерев'яний саркофаг, обшитий шовком.

Час заховання скарбу визначили за знайденими в ньому монетами – VII ст. н. е. Більшість дослідників вважає, що скарб належав вождю степових кочівників. У той час на території сучасної України існували кочові об'єднання Велика Булгарія та Хозарський каганат.

На початку 1980-х років німецький учений Йоахім Вернер, а потім австрійський науковець Вернер Зайбт та болгарські історики й археологи детально дослідили скарб і прочитали написи давньогрецькою мовою на перснях-печатках із нього. Вернер висунув версію про те, що біля Малої Перещепини знайшли поховання Кубрата – хана, а потім кагана Великої Булгарії.

 


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі