Переворот на Гаваях: власники цукрових плантацій скинули королеву Ліліукалані

Джерело: Jnsm

17 січня 1893 року група американських власників цукрових плантацій під керівництвом Сенфорда Доула скинула владу гавайського монарха королеви Ліліукалані і сформувала новий уряд на чолі з Доулом. Переворот відбувся з відома посланця США Джона Стівенса, котрий під приводом захисту "життя американців" викликав на допомогу заколотникам крейсер "Бостон" з 300-и морськими піхотинцями.

Гаваї почали освоюватись полінезійцями з 8 століття, а перші постійні поселення на островах з'явились в 12-16 століттях. У 1810-20-х роках на Гавайські острови прибули перші американці, торговці сандаловим деревом, а з 1830-х років тут інтенсивно почали розвиватись вирощуваня і переробка цукру. Поява плантаторів і американських релігійних місіонерів значно змінила політичне та культурне життя на Гаваях і в 1840 році тут була запроваджена конституційна монархія, що значно обмежила повноваження правителя островів.

Протягом наступних сорока років Гаваї підписали ряд політичних та економічних угод із США, і в 1887 році була прийнята перша конституція Гаваїв, в рамках яких цього ж року було збудовано військову базу Перл-Харбор. У 1891 році до влади на Гаваях прийшла королева Ліліукалані, котра відмовилась визнати конституцію 1887 року, прийняту за часів правління її брата короля Калакауа, і замінила її новим законом, що значно розширював повноваження гавайських монархів і обмежував права іноземців і перш за все - американців.

17 січня 1893 року група американських плантаторів на чолі з 49-річним Сенфордом Доулом оголосила місцевий уряд поваленим і звернулась по допомогу до США. 1 лютого американський посланець Джон Стівенс визнав уряд Доула і проголосив Гаваї під американськи протекторатом. Доул подав до Сенату США законопроект про анексію Гавайських островів, котрий, однак, був відхилений депутатами, і президент Гровер Клівленд направив до Гаваїв спеціального посланця для відновлення влади королеви Ліліукалані і конституції 1887 року.

Проте Доул відмовився підкоритися рішенню президента США і проголосив створення незалежної Гавайської Республіки. Переговори з нею велися до 1897 року і лише в 1898 році, коли почалась Іспано-американська війна і у США виникла крайня необхідність в базі Перл-Харбор, Конгрес прийняв рішення про анексію Гавайських отровів. Через два роки вони набули статусу території США, а в 1959 році стали їхнім 50-м штатом.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі