157 років тому у Петербурзі видали «Буквар» Шевченка

Джерело: Gazeta.ua

У Петербурзі 16 січня 1861 року вийшов "Букварь южнорусский". Його уклав і видав власним коштом Тарас Шевченко. Призначався для навчання дорослих українців рідною мовою в недільних школах.

"Думка єсть за "Букварем" напечатать лічбу. Ціни і величини такої ж, як і "Букварь". За лічбою – етнографію і географію в 5 копійок. А історію, тілько нашу, може, вбгаю в 10 копійок", – ділився задумами Шевченко в листі до педагога Михайла Чалого 4 січня 1861-го. Та "Буквар" став останньою його виданою книгою. Через два місяці поет помер.

"Буквар южнорусскій" має розділи: азбука, склади, цифри, лічба, текстовий матеріал, на якому вчаться читати. Містив фольклорні твори: приказки та прислів'я, пісні: "Дума про Пирятинського поповича Олексія" і "Дума про Марусю попівну Богуславку".

Шевченко відразу почав розсилати його в різні губернії України. У одному з листів писав: "Посилаю 10 моїх "Букварів" на показ. С контори транспортів ти получиш їх 1000. Не розв'язувавши тюка, передай його, хто там у вас старший над воскресними школами? То йому й передай. А він нехай як знає продасть, а грошики положить в касу воскресної школи. От що... Дай один "Букварь" редактору "Губернских ведомостей" і попроси його, щоб він напечатав, що такий-то і такий "Букварь" продається по три копійки в пользу воскресних школ".

Справа впровадження Шевченкового "Букваря" в народні школи натрапила на опір з боку шкільної адміністрації і вищого духівництва, зокрема чернігівського єпископа Філарета і київського митрополита Арсенія. Головним управлінням цензури "Букварь южнорусскій" був відхилений як навчальний посібник.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі