Південний полюс і його підкорення: з 52 собак вціліли 11

Джерело: Gazeta.ua

Норвезький полярний дослідник Руаль Амундсен разом із чотирма товаришами на підкорив Південний полюс 14 грудня 1911 року. Ця точка розташований у межах Полярного плато Антарктиди на висоті приблизно 2800 метрів над рівнем моря.

Дослідник Амундсен збирав кошти кілька років на проект. У січні 1911 року його судно "Фрам" кинуло якір в Китовій бухті. Протягом лютого та березня чоловіки розмістили сім складів по маршруту, який належало виконати. Амундсен вирішив позначати шлях в'яленою рибою, яка могла служити і їжею в разі потреби.

19 жовтня експедиція почалася. Руаль Амундсен, разом з чотирма компаньйонами, чотирма саньми, з запряженими 13-ма собаками в кожні, вийшов з табору.

Коли Амундсен з товаришами досяг Південного полюса то відсвяткували це закуривши сигари. Поставили намет, вивісили норвезький прапор. За 99 днів подорожі норвежці подолали 3 тис. км. Із 52 собак уціліли 11.

Повернувшись з Антарктики Амундсен стає світовою знаменитістю. Відправляється в тріумфальні лекційні тури по всіх континентах. З ним обідає президент США Теодор Рузвельт, видавництва готують книжки про його подвиг. Запрошує Амундсена виступити в Лондоні й Королівське географічне товариство.

11 лютого 1913-го стало відомо, що британський капітан Роберт Скотт досяг Південного полюса на 34 дні пізніше за Руаля Амундсена і знайшов там листа від норвежця. Дорогою назад помер від утоми й голоду. Норвежець відразу надіслав телеграми зі співчуттям удові капітана.

Норвезькому бібліотекареві Остгаарду Лунду вдалося знайти в австралійській бібліотеці унікальну фотографію першої в світі експедиції на Південний полюс. Знімок відмінно зберігся. На ньому зображена перша людина, яка підкорила Південний полюс — норвежець Руаль Амундсен разом з ще трьома учасниками експедиції. Знімок був зроблений 14 грудня 1911 року.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі