Модний шик XIX століття – показали унікальні вишиванки із найбільшої в Україні колекції

Джерело: Gazeta.ua

У 1990-х вишиті сорочки, що мали по 100 років, продавали на вуличних ринках. Вони були брудні, порвані. Вишиванки тоді масово переправляли в Канаду. Віддавали люди їх задешево. Тепер такі коштують від тисячі доларів. Про це розповіла колекціонерка Віра Матковська із Тернополя.

40 років вона збирає народні строї. Має близько півтори тисячі елементів. Серед них жіночі і чоловічі вишиванки, запаски, спідниці, кожухи, безрукавки, ткані фартухи, крайки. Із них 150 сорочок – із кінця XIX століття до 1930-х – із Борщівського та Заліщицького районів Тернопільщини.

"За легендою, вишивати бавною (нитка з вовни чорних ягнят. – ред.) почали у XVII столітті. Тоді татари вбили усіх чоловіків із місцевості навколо Борщева, а жінки вирішили упродовж семи поколінь вбиратися лише у вишиті чорним сорочки – на знак трауру", - розповідає жінка.

Борщівські сорочки ще називають австрійками, бо вишивали їх у період Австро-Угорської імперії.

Колекціонер Василь Милорадович на початку ХХ століття досліджував побут Полтавщини, Лубенський повіт. Каже, в гардеробі дівчини на виданні мало бути від 30 до 45 сорочок. У хлопця – від трьох до 10. Як правило, чоловічі святкові сорочки після зношування ставали буденними, а буденні – ганчірками. Тому чоловічий одяг швидше зникав.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі