На Львівщині знайшли бідон з листівками та кліше для видань ОУН-УПА

Джерело: Gazeta.ua

В селі Реклинець Сокальського району Львівської області знайшли бідон з листівками, брошурами та кліше для видань ОУН-УПА.

"Знахідка була на невеликому горбі неподалік земляного насипу. На підйомі із глибокого рову, що відділяв горб від залізничної колії. Прикопана на глибині близько 40 сантиметрів, - каже краєзнавець Андрій Яцків.

- Бідон призначений для зберігання і транспортування молока. У ньому брошури, листівки і книги. Місцевий мешканець витягнув в'язку листівок і під нею виявились дерев'яні дощечки, помережені різьбленням і вкриті друкарською фарбою. Він зрозумів, що натрапив на залишки підпільної друкарні. Про це свідчили й скляні посудини із порошком для приготування друкарської фарби. Взірці друкованої продукції партизанської друкарні і дереворит, виготовлений з вишні. Дереворіз складається із двох частин: верхня – присвячена вшануванню пам'яті героїв України в день 23 травня, на нижній напис "Пімстиш смерть великих лицарів".

Дослідник вважає, що надпис виконав повстанський художник Ніл Хасевич.

"Незначна глибина залягання бідона від поверхні землі свідчить, що місце для схову підпільної літератури зробили похапцем, під загрозою більшовицької облави. Після того, як повністю зробили розкоп довкола бідона, ми приступили до обстеження підпільної літератури, що зберігалася всередині посудини.Там була брошура "Хто такі бандерівці та за що вони борються?" 1943 року. З наукових досліджень відомо, що це видання слід пов'язувати з партизанською друкарнею імені Арпада Золотаря, яка свою діяльність розпочала в селі Нова Скварява на Жовківщині", - додає Яцків.

Брошура "Хто такі бандерівці" вийшла тиражем 4 тисячі екземплярів.

"На титульному листку вона має орнаментальну прикрасу – гілку калини. Із спогадів підпільників, цей елемент оздоблення в друкарні імені Арпада Золотаря виконав маляр і публіцист Степан Ханків. Найбільше листівок було видрукувано за дереворитом Ніла Хасевича "За що ви боролися червоноармійці?", - додає краєзнавець.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі