146 років тому народилась Соломія Крушельницька. 5 фактів про легендарну співачку

Соломія Крушельниицька народилася 23 вересня 1872 у селі Білявинці, нині Бучацький районТернопільської області. Вона була талановитим педагогом і ще за життя її визнали найвидатнішою співачкою світу.

Серед численних нагород та відзнак - звання «Вагнерівська примадонна» XX століття.

Співати з нею на одній сцені вважали за честь Енріко Карузо, Тітта Руффо, Федір Шаляпін. Італійський композитор Джакомо Пуччіні подарував співачці свій портрет з написом «Найпрекраснішій і найчарівнішій Баттерфляй». Успіхи Крушельницької на оперних сценах світу були успіхами і визнанням української музики й мистецтва.

Жінка-муза, жінка-сирена, жінка-легенда… Так про Соломію Крушельницьку відгукувалися її сучасники. Так про неї говорять і зараз. Сьогодні минає 146 років від Дня народження української оперної співачки, відомої далеко за межами нашої країни.

фото: Вікіпедія

Tvoemisto.tv пропонує п’ять цікавих фактів з життя Соломії Крушельницької.

1. Голос співачки, за визначенням італійських критиків, – абсолютне сопрано широкого діапазону, що вирізняється тільки йому притаманною привабливістю і специфічним чарівним оксамитовим тембром. Він сильний, запальний, звучний і співучий. Крім того, характер особистості й виконавський стиль співачки були такими, що вона завжди могла запропонувати щось своє, нове, оригінальне. Здавалося, її творчий інтелект фактично безмежний.

2. 17 лютого 1904 року в міланському театрі «Ла Скала» Джакомо Пуччіні представив свою нову оперу «Мадам Баттерфляй». Ще ніколи композитор не був так упевнений в успіху… але глядачі оперу обурено освистали. Славетний маестро почувався розчавленим. Друзі вмовили Пуччіні переробити свій твір, а на головну партію запросити Соломію Крушельницьку. 29 травня — на сцені театру «Ґранде» в Брешії відбулася прем'єра оновленої «Мадам Баттерфляй», цього разу — тріумфальна. Публіка сім разів викликала акторів і композитора на сцену. Після вистави, зворушений і вдячний, Пуччіні надіслав Крушельницькій свій портрет із написом: «Найпрекраснішій і найчарівнішій Баттерфляй».

3. На всі свої гастролі оперна співачка брала томик «Кобзаря».

4. «В день виступу тітка, шануючи голос, ні до кого не говорила. Лежала десь до 11 години, а потім вставала, співала вправи і виходила на прогулянку. Вистава починалася о сьомій годині вечора, а тітка виїздила о п’ятій критим возом із сестрою Емілією, яка допомагала їй за кулісами. Тітка сама гримувалася і приготовлялася до виступу, а тому так рано приїздила до театру», ─ такою згадує Соломію Крушельницьку її племінниця Ольга Шухевич.

5. Ще за життя Соломія Крушельницька була визнана найвидатнішою співачкою світу, вона постійно гастролювала по різних країнах: Італії, Португалії, Єгипту, Алжиру, Іспанії, Аргентині, США та Канаді. Відомо, що у перші десятиріччя ХХ століття на оперній сцені царювали чотири особи чоловічої статі: Маттіа Баттістіні, Енріко Карузо, Тітта Руффо і Федір Шаляпін. І лише одна жінка — наша славетна Соломія Крушельницька — спромоглася сягнути висот цих видатних виконавців.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі