Екіпаж з трьох тварин: 235 років тому полетіла перша повітряна куля

Джерело: Gazeta.ua

Сьогодні, 1783 року від Землі відірвалася перша в світі повітряна куля братів Етьена і Жозефа Монгольф'є. Кулю наповнювали гарячим повітрям, завдяки чому вона підіймалась угору. На її борту були тварини.

 

Джозеф Мішель Монгольф'є. Фото: Вікіпедія

Джозеф Мішель Монгольф'є. Фото: Вікіпедія

В 1709 році бразильський церковник Бартоломей де Гусман зробив кулю заповнену нагрітим повітрям, що здійнялася посеред кімнати в Лісабоні. Також існують твердження, що він побудував кулю, яка називалася Passarola і зробив спробу здійнятися на ній із замку Святого Георгія в Лісабоні, і приземлився в кілометрі від нього. Це твердження зазвичай не признається істориками з авіації за межами португальськомовного співтовариства, зокрема, міжнародною федерацією повітроплавання.

Ознайомившись з роботами інших учених, брати Монгольф'є збиралися експериментувати з газами, що наповнюють оболонки, які називали "аеростатичними машинами". Вони були впевнені, що причиною підйому хмар є електризація. Уподібнюючи їм свої машини, наповнювали оболонки продуктами горіння мокрої шерсті, бо вона відповідала хімічному складу хмар, і соломи.

Жак-Етьєнн Монгольф'є. Фото: Вікіпедія

Жак-Етьєнн Монгольф'є. Фото: Вікіпедія

Спочатку оболонки були прямокутними, потім круглими і лише пізніше їх почали витягувати донизу. Під час дослідів декілька паперових оболонок відлетіли, і носилися над містом. Ці "втечі" наштовхнули одного з братів на думку про цілеспрямований політ кулі. Другий брат підхопив її і розвинув.

Першу модель майбутнього аеростата брати змайстрували в 1782 році. Це була невелика куля з шовковою оболонкою, із отвором унизу. Під отвором брати палили папір, повітря всередині кулі прогрівалося, і модель піднімалася до стелі приміщення, в якому проводився експеримент.

Потім брати зробили декілька оболонок великих розмірів і запускали кулі на відкритому повітрі. Перша публічна демонстрація польоту безпілотної повітряної кулі з оболонкою з грубого льняного полотна, обклеєного папером, відбулася 5 червня 1783 року у французькому місті Анноне.

Запуск першої пілотованої повітряної кулі, створеної братами Монгольф'є. Фото: Вікіпедія

Запуск першої пілотованої повітряної кулі, створеної братами Монгольф'є. Фото: Вікіпедія

Апарат досяг висоти близько 1,8 тис. м. У другий політ, що відбувся 19 вересня того ж року, аеростат відправився з "екіпажем" – бараном, півнем і качкою. 21 листопада аеростат з двома чоловіками пролетів над Парижем. Це був перший в історії політ людини на літальному апараті.

 


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі