8 вересня: заснували Гарвардський університет

Джерело: jnsm.com.ua

8 вересня 1636 року в місті Кембрідж, штат Массачусетс, засновано коледж, названий на честь свого головного спонсора англійського місіонера Джона Гарварда. На початку XIX століття заклад було реорганізовано в університет, який сьогодні є найстарішим діючим вузом у США і входить до трійки кращих у світу.

Коледж або Новий Коледж, заснований за ініціативою Компанії Массачусетського затоки, мав готувати пуританських пасторів для потреб англійської колонії, а також місіонерів з числа місцевих індіанців. В 1639 коледж отримав у спадщину від бакалавра мистецтв Джона Гарварда половину його майна та бібліотеку і з 1639 року став носити його ім'я. У друкарні при коледжі, найстарішої в Америці, була видана перша Біблія на одній з індіанських мов - массачусетс. У наборі 1665 в університеті вчився перший індіанець - Калеб Чішатеаумук. До кінця 18 ст. крім пуританського релігійної освіти, яка обіймала чільне місце в навчальному курсі, в Гарвардському коледжі вивчалися основи математики і природничих наук, а також класичні філологія та філософія на рівні європейських ліберальних університетів.

 

Англійський місіонер і меценат Джон Гарвард (1607-1638)
Англійський місіонер і меценат Джон Гарвард (1607-1638)

 

Фактичне перетворення коледжу в університет відбулося в 1-й чверті 19 ст., коли до Гарвардському коледжу були приєднані медичний (заснований в 1810 році) і юридичний (заснований в 1817 році) факультети. Як університет в офіційних документах Гарвард згадується лише з 1870 року - навчальний план був значно розширений, введено вивчення історії, політичної економії, хімії, геології та інших предметів. З 2-ї чверті 19 ст. Гарвардський університет, в якому викладали видатні вчені сучасності, став центром культурного життя не тільки північно-східних штатів, а й усієї країни.

 

У 1869-1909 роках президент Гарвардського університету, Чарльз Вільям Еліот, перетворив Гарвард на зразок сучасного дослідницького університету. Реформи Еліота включали введення факультативних курсів, маленьких класів і вступних іспитів. Гарвардська модель вплинула на всю систему освіти США, як на рівні вищих навчальних закладів, так і на рівні шкільної освіти.

 

Сьогодні Гарвард - найстаріший діючий вищий навчальний заклад в США з 11 факультетами та прирівненими до них підрозділами і входить до трійки кращих вузів світу. Гарвардський ніверситет має четверту за числом (16,2 млн.) книг бібліотеку у світі (після Британської бібліотеки, Бібліотеки конгресу США, Національної бібліотеки Франції) — близько 16,2 млн. книг і найбільший у світі бюджет серед академічних установ, що досягає 36,9 млрд. дол. на рік (2006); серед його випускників 49 лауреатів Нобелівської премії (2010), вісім президентів США, 36 лауреатів Пулітцерівської премії (2010).

 

Станом на 2010 рік у Гарварді працює близько 2100 викладачів і вчиться близько 6700 студентів та 14500 аспірантів; спортивна команда «Гарвард Крімсон» бере участь у змаганнях з 41-го виду спорту.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі