Успіння Пресвятої Богородиці: історія свята

Джерело: Уніан

28 серпня за новим стилем і 15 серпня за старим стилем православні та греко-католики відзначають свято Успіння Пресвятої Богородиці і Пріснодіви Марії.

Історія свята

У цей день православна церква згадує про смерть (Успіння) Божої Матері — подія, забарвлена одночасно сумом, тому що це день закінчення життєвого шляху Богородиці, і радістю з'єднання її з своїм сином Ісусом Христом. За три дні до смерті Марії явився архангел Гавриїл і сповістив про близький перехід її до вічності. В цей день апостоли залишили місця своєї проповіді та дивним чином зібрались в Єрусалимі, щоб попрощатись з Пресвятою Богородицею та здійснити погребіння її пречистого тіла.

Перебуваючи навколо її ложа, вони були засліплені яскравим світлом, в якому явився сам Христос в оточенні ангелів та архангелів. У цей момент чиста душа Діви Марії без страждання, ніби уві сні, відійшла до Господа. Смерть Богородиці православна церква називає успінням, а не смертю, бо смерть як повернення землі її тіла, а духа — Бога, її не торкнулася. Вона лише заснула, щоб у ту ж мить пробудитися для життя вічноблаженної і після трьох днів з нетлінним тілом вселитися в небесне нетлінне житло.

Традиції свята

Успіння проводжай, а осінь зустрічай – саме після Успіння починається бабине літо, яке триватиме ще весь перший місяць осені. До дня Успіння Богородиці на Русі приурочувався свято зібраного врожаю. В цей день відбувалися проводи літа — зустріч осені — перші осеніни. Так як Успіння вважалося останнім літнім днем, то свято закінчувався тим, що в цей вечір в хатах вперше "здувати вогонь" — запалювали лучину, лампу або свічку і сідали вечеряти при світлі.

З Успіння розпочиналася заготівля різних припасів на зиму. З цього дня в лісах починали збирати гриби і горіхи на зиму. Також доброю традицією було на Успіння займатися засоленням на зиму капусти, огірків, помідорів та інших овочів.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі