На чому літали повітряні розвідники над Волинню у 1915

На чому літали повітряні розвідники над Волинню у 1915
  1. Новина відноситься до:

Перша світова війна. З травня 1915 року все літо кайзерівські та австро-угорські армії ведуть невпинний наступ. Війна наблизилася до західного кордону Волині. Надзвичайно важливою стає вчасна повітряна розвідка напрямків ударів супротивника. Протягом червня-серпня на території сучасної Волині діяли два розвідувальних корпусних авіазагони – 20-тий та 23-тій.

В середині червня на залізничну станцію Овадно під Володимиром-Волинським прибув 20 корпусний авіазагін, озброєний французькими розвідувальними літаками «Моран Ж» та «Моран-Парасоль». Приставка «Парасоль» значила, що крило літака піднято над фюзеляжем як парасолька, для кращого огляду донизу.

Загоном командував осавул Ткачов В.А, який у 1916 році стане організатором створення 1 Бойової авіагрупи, яка захищала Луцьк з серпня 1916 по січень 1917 року. Під загрозою захоплення наступаючими австрійськими військами, у липні авіазагін по залізниці був переведений у Ковель, звідки продовжував вести повітряну розвідку до середини серпня.

Пілотам загону та особисто осавулу Ткачову вдалося викрити ряд скупчень ударних угрупувань супротивника.

На Ковельському аеродромі пілоту загону лейтенанту Б.Дибовському був виділений «Моран Ж», на якому він проводив дослідження по створенню синхронізатора для стрільби кулемета через пропелер. Пізніше, у 1917 році, допрацьований синхронізатор «Скарффа-Дибовського» встановлювався на британському винищувачі «Сопвіч-Кемел».

У середині серпня 20 корпусний авіазагін був переведений у Ригу, а 23 серпня у місто увійшли кайзерівські війська.

В авіації протягом війни офіцери зберігали звання тих родів військ, з яких були переведені у льотні школи. Так осавул – старший офіцер у казачих військах, дорівнював армійському капітану. Лейтенант – звання на флоті, дорівнював армійському штабс-капітану (на ступінь нижче капітана).

Більш докладні відомості про діяльність 23 авіазагону збереглися завдяки спогадам пілота П.М.Крейсона, у майбутньому відомого авіаційного інженера, який за радянської влади був репресований у 1929 році, амністований за участь у створенні групою авіаконструкторів у тюрмі винищувача І-5, та розстріляного у 1938 році.

П. Крейсон. Вісник Повітряного Флоту №8-9, 1927 р.

«Я приєднався до складу цього загону в фортеці Новогеоргієвськ (під Варшавою) в січні 1915 року, куди загін в складі п'яти літаків «Дюпердюссен» (французькі).з моторомі «Гном» потужністю 80 кінських сил. Перелетів з району Ломжі.

Особистий льотний склад 23 корпусного авіаційного загону в той час становили - начальник загону (поручик Іванов), чотири офіцери-льотчики (Поляков, Попов, Базанов і Бочаров) і три офіцери-льотчики-спостерігачі (я, Совіцкій і Берзин). Цьому незначного льотному складу доводилося нести досить інтенсивну службу розвідки і притому на літаках, мало придатних для цілей розвідки.

«Дюпердюссен», як відомо, був моноплан з крилами, приєднаними до фюзеляжу безпосередньо; льотчик мав можливість спостереження прямовисно вниз лише через вирізи крил, перегинаючись убік фюзеляжу. Спостерігач же, що сидів попереду пілота, міг спостерігати вперед через гвинт, по сторонам ж йому відкривалася вельми незначна зона спостереження, збільшувати яку вдавалося, вилазячи і висувався з кабіни наполовину (прив'язні ремені тоді не застосовувалися), для скидання бомб доводилося всіляко викручуватись, аж до вилазити на крило з нахиленням для цієї мети літака в відповідну сторону.

Приладами для спостереження служили бінокль 6-й 8-кратний, карта 10, -3-й 2-верстка з  маршрутами (дороги, залізниці, річки). Озброєнням екіпажу служили револьвери Наган або Маузер, бомби 8 і 20 фунтів та металеві стріли.

Всі спостереження зазвичай записувалися в польоті на полях карти в момент польоту. Цікаві місця спостерігалися шляхом кругових польотів над ними. Про кулемети, радіо і фото тоді тільки йшли розмови; вони почали вводитися лише на великих літаках - Ілля Муромець, потім на Вуазенах і Альбатросах. Необхідно ще відзначити, що майже всі військові начальники зовсім не були знайомі з можливостями авіації, вони або зовсім ігнорували авіаційні частини, вважаючи літаки дорогою  і нікому не потрібною іграшкою, або давали немислимі і нездійсненні завдання. Літаки неодноразово обстрілювалися своїми військами навіть в моменти їхнього піднесення і спуску на аеродром. У різких і образливих для нас виразах ставилися в приклад німецькі льотчики, які здійснювали на своїх Альбатрос, зі 120 - 150-сильними Мерседесами і Бенц далекі рейси, і нальоти, літаючи на висоті понад 3000 м, тоді як наші Дюпердюссени, які переважали за своїми якостями Ньюпор і Фарман, ледве-ледве дотягували до 2500 м в 1 годину часу, маючи запас пального до 2,5 годин при швидкості польоту 80-90 км / год.

Наші ж скромні завдання зводилися до «стеження» за ворожими колонами: піхоти, артилерії, кавалерії і обозу, за рухом їх поїздів по залізницях, появою нових доріг, окопів, батарей і тому подібне.

З причини значної загрози на австрійському була сформована для відсічі під Львовом XIII армія, командування якої було покладено на нашого командира корпусу ген. Горбатовського.

27 червня загін перелетів Митаву і 29 червня він вже стояв на рейках і того ж числа вирушив у дорогу, минаючи Ригу - Двінськ - Вільно - Барановичі - Брест-Литовський, Ешелон прибув до Ковеля 2 липня і в той же день, не розвантажуючи, він був перекинутий в місто Холм.

Наші розвідки, виявляли безперервне підтягування німцями піхоти, важкої артилерії і обозів, давали можливість командуванню своєчасно парирувати намічені удари і проводити найбільш правильну перекидання. Наші донесення, будучи повірені в деяких ділянках розвідками кінноти і дійсним ходом подій, різко змінили точку зору командування на наш загін. Наші донесення приймалися в основу оперативних міркувань штабу, завдання сипалися, як з рогу достатку і протягом майже безперервної двомісячної роботи наші п'ять літаків були затягали в кінець. Чистка моторів проводилася по ночах, для того щоб мати все літаки готовими до польотів.

З Холма наш загін перелетів ввечері 3 липня в м. Раціборовіце - район штабу 2-го кавказького гренадерського корпусу, і з наступного дня почалася знову наша бойова робота. Умови роботи тут, однак, були досить несприятливі, відступ наших військ місцями брало характер втечі. Снарядів не було, кожен більш-менш великий вузол стримувався грудьми бійців. Знову багнет зайняв для наших військ першорядне значення. Відступ йшло з великими втратами. Підкоряючись загальній хвилі відступу, наш загін, по можливості не перериваючи своєї бойової роботи, відходив також тому, і 8 липня ми за наказом штабу XIII армії, зробили 1,5-годинний переліт на Володимир-Волинський.

Район нашого повітряного спостереження простягався на Сокіл - Варенен – Крилов- Тишовіце - Грубешів. Наші війська займали позиції по правому березі річки Західного Бугу. Розвідки виявляли підтягування німецьких і австрійських сил до Грубешову; в цьому пункті була зосереджена важка артилерія, яка «крила» тут кожен наш літак.

Необхідно відзначити той сумний факт, що наші «Дюпере» зносилися вкрай, разом зі своїми Гномами. Ледве-ледве вдавалося набирати висоту в 1000 м. Незважаючи ні на що, ми робили свої розвідки на висоті 800 - 1000 м, щомиті чекаючи зупинки моторів. Пам'ятаю як зараз, як при нашому перельоті з Володимира-Волинського в Ковель (45 верст) ми мали дві вимушених посадки і все-таки не дісталися до Ковеля.

20 липня під тиском супротивника ми залишили Володимир-Волинський і перелетіли в Ковель. Звідси нами проводилися розвідки в бік Холму і Володимир-Волинського. Німці перейшли Буг у Влодаві, зайняли Володимир-Волинський, створюючи загрозу для Ковеля. Наш загін вже намічався до евакуації на Брест-Литовська. Штаб армії знімався. 30 липня нам було наказано залишити Ковель і відступити до м. Малорити, звідки необхідно було висвітлювати район Влодави. Події, проте, розгорталися значно швидше, ніж ми очікували, і вже 5 серпня наш загін був знову поставлений на колеса і через Ковель - Сарни - Лунинець стягнутий в тил. XIII армія була ліквідована, ген. Горбатовский був призначений командувачем під Ригу, куди він перетягнув і наш загін.

Необхідно відзначити, що, незважаючи на те, що і льотний склад нашого загону і їхні літаки винесли на своїх плечах велику роботу (деякі літаки вилітали до 200 годин бойової роботи при жахливо важких умовах боїв і експлуатації), втрат ні в бою, ні від аварій загін не мав.»

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Автор: Олександр ЛУДКОВСЬКИЙ

Коментарі