Як Стефан Кульженко зберіг вигляд Києва у ХІХ столітті

Джерело: канал 24

У кінці ХІХ століття Київ переживатиме справжній друкарський бум: в одному лише місті діяло кілька десятків майстерень, а йому, попри все, вдасться стати номером один. Секрет успіху простий – якість.

Чоловік, який у пік своєї кар'єри входитиме у ТОП-300 головних підприємців Російської імперії, почав працювати з 11 років.

Зайшовши на Хрещатику в книжковий магазин, не зміг відвести погляду від різноманіття ілюстрацій, журналів та листівок. Цей зачарований погляд змусить власника крамниці взяти Стефана Кульженка в учні. Навряд чи він здогадувався, що цей сирота без впливових родичів у свої 38 років теж зуміє відкрити власну крамницю на центральній вулиці Києва.


Кульженко відкрив велику друкарню в Києві

Стефан Кульженко розумів: обігнати своїх конкурентів він зможе за однієї умови – якщо в його друкарнях буде найсучасніше обладнання. Відтак він бере кредит у банку і купує в Петербурзі парові двигуни, які значно пришвидшували роботу. А далі – дивує киян першими кольоровими ілюстраціями – спеціально для видання казок Андерсена художник Мурашко готує 11 картин.

Справжньою візитівкою друкаря стали неймовірні панорами Києва, які прикрашали його альбоми, путівники та листівки. Навіть у наші дні вони вражають своєю якістю, а головне – несуть безцінну інформацію про архітектуру столиці у ХІХ столітті.

Потужності його майстерень зростали щороку. Стефан Кульженко – єдиний, хто міг одночасно друкувати 5 газет, кілька журналів та десятки книг. Що й казати, на нього працювали аж 300 людей.

Справу батька продовжив син Василь. Коли Українська народна республіка проголосила незалежність, саме під його керівництвом друкарні підготували для Михайла Грушевського перші карбованці за ескізом Нарбута, марки та офіційні бланки для державних установ.

 


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі