§ 6 шансів, коли ВКЛ могло стати Королівством Литва

6 шансів, коли ВКЛ могло стати Королівством Литва

590 рік тому Велике Князівство Литовське могло стати королівством. У 1429 році імператор Священної Римської імперії відправив у Вільно дві корони: для Вітовта Великого і його дружини Юліани. Вітовт корони не дочекався і країна залишилася в статусі Великого Князівства. Ми попросили історика Василя Вороніна розповісти про всі шанси ВКЛ стати королівством. Їх було більше, ніж ви думаєте, пише білоруське Радіо Свобода.

Як середньовічна країна могла стати королівством?

 

Зробити державу королівством у середньовічній Європі могли тільки двоє людей: Папа Римський або імператор Священної Римської імперії. Це означає, що королем міг стати тільки володар-християнин. Причому не обов'язково католик. У 1253 році корону від Папи Римського отримав православний князь Данило Галицький.

Друга умова - це статус, велич і авторитет серед сусідів.
 

Васіль Варонін
Васіль Варонін

 

«У середині XIII століття Велике Князівство Литовське було могутньою державою, добре відомою в Центральній і Східній Європі», - розповідає Василь Воронін, завідувач відділу історії Білорусі Середніх віків і початку Нового часу Інституту історії НАН Білорусі, кандидат історичних наук.

Остання хвиля виникнення нових королівств у Європі припадає на XIII століття. В цей час королівствами стали Болгарія, Сербія, Русь Данила Романовича. В цей же час королівством стало і Литва.

Спроба І. Чому на місце короля Міндовга не прийшов литовський принц?

 

Па адной з вэрсій каранацыя Міндоўга адбылася ў Наваградку
За однією з версій коронація Міндовга відбулася в Новогрудку

 

У 1253 році засновник Великого князівства Литовського Міндовг отримав від папи Римського титул короля. Це сталося тільки після того, як в 1251 році він перейшов з язичництва в католицтво.

Чому Міндовг зміг отримати корону? Як пояснює Василь Воронін, перш за все тому, що в короні були зацікавлені і Міндовг, і папа Римський. На Міндовга на той момент напирали Лівонський орден - з північного заходу і Галицько-Волинське князівство - з півдня. Папа Римський, в свою чергу, був сильно зацікавлений, щоб охрестити останню язичницьку країну Європи - Литву.

«Для Міндовга статус короля ніс в першу чергу престиж. Це рівне становище з іншими королями Європи», - каже Василь Воронін.

І хоча Міндовг став королем, але вираз «Королівство Литва» в історичних джерелах практично не використовується. Василь Воронін пояснює це тим, що в Середні віки влада була сильно персоніфікованою.

«Спочатку титул отримував монарх, а потім держава називалася від цього титулу, - каже історик. - Знаючи, що Міндовг був королем, ми маємо повне право називати його держава Королівством Литви».

 

Гара Міндоўга ў Наваградку. Паводле легенды, тут быў пахаваны Міндоўг. Гісторыкі лічаць, што ў канцы жыцьця ён стаў паганцам і адмовіўся ад каралеўскага тытулу
Гора Міндовга в Новогрудку. Згідно з легендою, тут був похований Міндовг. Історики вважають, що в кінці життя він став язичником і відмовився від королівського титулу

 

Але чому спадкоємці короля Міндовга не стали королями? Після коронації Папа Римський Інокентій IV закріпив за Міндовговими синами право на королівську корону. Але сини Рукла і Репейка померли. Третій син Войшелк заснував Лаврішевскій монастир поблизу Новогрудка і став ченцем.

За великим рахунком, вже сам Міндовг в кінці життя де-юре не був королем, так як незадовго до смерті відмовився від християнства і перейшов назад в язичництво.

«Досягнувши своїх політичних цілей і зрозумівши, що християнство більше нічого йому не дасть, Міндовг, ймовірно, взагалі перестав користуватися королівським титулом, - каже Василь Воронін. - Ще раз підкреслюю, королем офіційно міг називатися християнський монарх».

Спроба ІІ. Гедимін, який вислав з ВКЛ папських послів

Адзіны помнік Гедзіміну ў Беларусі сёлета паставілі ў Лідзе
Єдиний пам'ятник Гедиміна в Білорусі поставили в Ліді

 

По смерті Міндовга тема корони виникала, але тільки якщо б наступники прийняли хрещення і перейшли в католицтво. І хоча більш століття всі великі князі литовські залишалися язичниками, мова про королівство періодично виникало.

Наприклад, великий князь Гедимін вів інтенсивне листування з папським престолом. На той час папська резиденція розташовувалася в Авіньйоні. Гедимін давав папі надії, що охреститься. Папа, відповідно, обіцяв йому корону.

«Це були не просто обіцянки, - каже Василь Воронін. - Приїжджали посли через Ригу, вони мали намір їхати в Велике Князівство».

Але Гедимін представив ситуацію таким чином, що в Авіньйоні його обіцянки неправильно зрозумілі і що папським послам у Великому Князівстві нічого робити.

«Гедимін був дуже спритним і хитрим політиком, - каже Воронін. - Заручившись папської підтримкою, він хотів на час призупинити війну з орденом. А тому переговори про хрещення і коронації мали більше політичні цілі».

Спроба III і, IV. Кейстут, що втік по дорозі на хрещення, і Ольгерд, який просив право на всю Русь

 

Вялікі князь Альгерд
Ольгерд

 

Гедимінові сини Ольгерд і Кейстут, які разом правили Великим Князівством Литовським, також обіцяли папі римському хреститися. І також мали намір отримати за це корону.

Першим на королівський титул замахнувся Кейстут. У 1351 році в Буді, столиці Угорщини, було призначено хрещення Троцького князя. Але по дорозі в Угорщину Кейстут просто втік, не захотівши продовжувати цю історію.

«Подальший план отримання Кейстутом королівської корони, який повинен був стати логічним продовженням його хрещення, зрозуміло, так і не був реалізований», - каже історик.

У той же час вів переговори з імператором Священної Римської імперії і князь Ольгерд. Є відомості, що в 1358 році він обговорював з імператором умови хрещення. В обмін на згоду хреститися Ольгерд просив передати йому великі території на узбережжі Балтійського моря і права на всю Русь.

«Іншими словами, Ольгерд просто виставив неприйнятні умови. Імператор тих умов не прийняв, і хрещення не відбулося», - каже Воронін.

Чому князі литовські так і не доводили справу з хрещенням і коронацією до кінця? Як стверджує Василь Воронін, хрещення мало один, але істотний мінус.

«Знову хрещені монархи потрапляли б у залежність від папи Римського. Вони повинні були б діяти за правилами і законами християнського світу. А язичницький господар в цьому сенсі був абсолютно вільний».

З іншого боку, в язичництві були і мінуси. Адже розширення європейських кордонів в середньовіччі йшло за рахунок язичницьких земель. І проти Литви оголошувалися хрестові походи.

Спроба V. Вітовт, який сподівався пережити Ягайла і стати королем Польщі

 

Вялікі князь Вітаўт
Великий князь Вітовт

 

Зовсім іншою була королівська ситуація за часів Вітовта. Він хоч і був католиком, але в кінці 14 - початку 15 століття цього для коронації було недостатньо.

Після Кревського угоди 1385 року ВКЛ і Королівство Польща об'єднувалися під владою одного монарха. І спочатку Вітовт був всього лише заступником Ягайла у Великому князівстві Литовському.

«Теоретично Ягайло при своєму бажанні міг посунути Вітовта в будь-який момент, - каже Воронін. - Інша справа, що Вітовт був дуже авторитетною людиною в ВКЛ».

Найреальніші шанси створити Королівство Литва були в Вітовта Великого в кінці життя. Причому спроби отримати корону він робив двічі.

У січні 1429 року в Луцьку відбувся з'їзд, на якому був присутній король Чехії Сигізмунд Люксембурзький, який вважав себе імператором Священної Римської імперії, а тому мав право створювати нові королівства. Він і запропонував Вітовту коронуватися.

Першу делегацію з Праги затримали поляки. Вони побили і пограбували послів, а потім відправили їх назад. На наступний рік корони Вітовту і його дружині Юліані послали з самого Риму. Ця історія описана в «Хроніці Биховця». Посли запізнилися буквально на кілька тижнів. 23 жовтня 1430 року, коли вони були у Львові, великий князь Вітовт помер, так і не ставши королем.

«Звістка про смерть великого князя Вітовта застала їх в Львові. А поляки, не бажаючи, щоб Литва стала королівством, відняли у них ту корону і, розсікши її на половини, доклали половини до корони єпископа краківського, яка в даний час зберігається в Краківському замку, в костелі святого Станіслава».

Королівство Литва для Вітовта було пріоритетне

Але чому Вітовт вирішив отримати корону так пізно, хоча він і був католиком? Василь Воронін вважає, що князь сподівався на королівські титули інших країн. Перш за все - Польщі, якою керував його двоюрідний брат Ягайло.

«У Ягайла довгий час не було синів, а Вітовт мав шанс пережити Ягайла, - каже Воронін. - Якби так сталося, він мав би непогані шанси стати польським королем. Його авторитет в Польщі був дуже високий, в той же час в Польщі було достатньо впливових осіб, які недолюблювали Ягайла».

У четвертому шлюбі Ягайло дочекався синів, і тому варіант з польським троном для Вітовта відпав у 1424 році. Однак у нього ще був шанс стати королем Чехії. Але оскільки пропозиція була від гуситів, яких вважали єретиками, Вітовт побоявся мати з ними справу і відправив до Праги свого двоюрідного племінника Сигізмунда Корибутовича.

«Корона 1429 року була вже ініціативою Вітовта. Він зрозумів, що корону іншої держави не отримає, потрібно піднімати статус власної», - каже Василь Воронін.

Спроба VI. Сигізмунд Старий, який не погодився зробити свого сина королем Литви

 

Останній раз мова про литовську корону зайшла в 16 столітті - через сто років після невдалої коронації Вітовта.

У цей час у Великому Князівстві посилився рух за незалежність. З подачі віленського воєводи і канцлера Альбрехта Гаштольда в 1526 році пани-рада відправили посольство до Варшави - до короля польського і великого князя литовського Сигізмунда Старого. Литвини пропонували зробити Велике Князівство Литовське королівством. Такий статус, на думку послів, гарантував би незалежність ВКЛ від Польщі.

За задумом литвинів, діючий правитель Польщі і Литви Сигізмунд Старий мав би залишитися королем Польщі, а його син Сигізмунд Август став би королем Литви.

«Правда, при такому варіанті виникало багато питань, - говорить Воронін. - ВКЛ для Сигізмунда Старого було спадковим володінням і "подушкою безпеки", яка гарантувала йому польську корону».

Сам король не підтримав створення Королівства Литва. Країна залишилася Великим Князівством, і питання про литовську корону більше не піднімалося. Міндовг так і увійшов в історію як перший і єдиний король Литви.

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Автор: Антон Трафімовіч

Коментарі