Кірха в Луцьку – пам’ять про німецьких колоністів

  1. Новина відноситься до:

В історико-культурному заповіднику «Старий Луцьк» розташована давня пам’ятка лютеранського минулого Волині. На перетині Кафедральної та Караїмської вулиць стоїть кірха – церква німецьких колоністів.

Її запроектував архітектор Християн Бойтельспахер у неоготичному стилі. Роботи зі спорудження кірхи тривали близько 15 місяців і звершилися в 1907 році. Члени лютеранської громади активно допомагали будівельникам, виконуючи нефахові, але потрібні на будівництві роботи. Це дещо зекономило кошти та час.

На центральній вежі було встановлено великий дзвін, привезений з німецького міста Бохума. Традиційно єдина нава протестантського храму являла собою світлу залу з широкими хорами та високими стрілчастими вікнами. Три вівтарні вікна були розписані.

У міжвоєнний період кірха була центром духовного та громадського життя лютеранської громади Луцького повіту. Однак наблизилася Друга світова війна, і за домовленістю радянського та німецького урядів німецьких колоністів Волині виселили на територію Польщі. Так лютеранська кірха втратила господарів, які більше не повернулися на ці землі.

У радянський час певний період тут був архів, а в дев’яностих церкву відреставрувала громада євангельських християн-баптистів, які й донині використовують давню кірху.

Кірха у 1920-х роках. polona.pl

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі