У Мексиці виявили печери, де видобували вохру понад 10 тис. років тому

Джерело: Gazeta.ua

Підводні археологи знайшли систему затоплених підземних шахт палеоіндіанців неподалік міста Акумаль на узбережжі Мексики. Близько 10 тис. років тому в них видобували червону вохру - натуральний барвник.

Мінеральний пігмент використовували по всьому світу в наскельному мистецтві, у похоронних ритуалах, ним прикрашали інструменти та шкіру. У стародавній Америці вохру виявляли на людських останках, повідомляє The History Blog.

Відомо, що печери півострова Юкатан були джерелом мінералів та пігментів для майя, але видобуток копалин у знайдених печерах почався 12 тис. років тому, наприкінці останнього льодовикового періоду і з того часу продовжувався ще 2 тис. років. За словами вчених, цей факт робить печери найстарішим відомим рудником Америки.

Система вапнякових печер пішла під воду після підйому рівня моря близько 8 тис. років тому. З 2017 року дослідники здійснили 100 занурень, а нещодавно у відрізку La Mina виявили 155 артефактів, серед яких камені, інструменти, залишки деревного вугілля та вогнищ. Їх уберегла солона вода.

Було встановлено, що давні люди розбили усі великі сталактити і сталагміти, щоб полегшити собі переміщення вузькими проходами. Рештки відкладень використовували у якості молотів. Ними ж і дробили вапнякову підлогу, добуваючи вохру.

Вважають, що свого часу це була комплексна програма видобутку корисних копалин, яка проводилась у темних місцях печер. Залишки вогнищ засвідчують, що джерела світла люди ставили на відстані близько 200 м. один від одного. Також вони малювали спеціальні знаки, чи накладали каміння, щоб не заблукати.

«Ландшафт печери помітно змінився. Це змушує нас думати, що доісторичні люди витягували з неї тонни вохри», - вважає археолог Фред Девос.

Учені наголошують, що поки не виявили жодних останків людини, хоча дослідили 6,4 км тунелів.


Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі