Історія відомих убрань: лати Жанни д'Арк

Джерело: L'Officiel

Церква судила Жанну д'Арк за звинуваченням у єресі - незважаючи на те, що насправді процес був ініційований англійцями, щоб нарешті позбавити Францію її найуспішнішої воєначальниці. Основною причиною визнати Жанну єретичкою і одержимою стало те, що д'Арк воліла носити чоловічий одяг.

«Одяг нічого не означає, - говорила Жанна. - Це найменша з усіх речей». Крім того, дівчина стверджувала, що носити чоловіче вбрання їй повелів Бог, а тому вона одягала коротку туніку, шапку, коротку приталену куртку, шкарпетки і обрізала волосся над вухами. Саме такі рідкісні спогади про Жанну і складають неповну картину її зовнішнього вигляду - на жаль, сьогодні достовірно припустити, як саме виглядала велика француженка, не можна. Шкода, фотоапарати не винайшли раніше.

 

 

Одначе ми досить точно знаємо, як виглядав найзнаменитіший обладунок д'Арк: зрозуміло, войовниця приміряла не один панцир або шолом і тримала в руках не один меч, але в історію увійшли саме її білосніжні обладунки.

 

 

Навесні 1429 року дофін, король Франції Карл VII, підніс Жанні білий обладунок. Коли на суді у неї запитали про те, як він виглядав, вона розповіла: це був повний обладунок з «білого» заліза, який підійшов би солдату-вершнику. «Білий» не означає, що метал був білого кольору, - так називали обладунки, які відполірували до абсолютного блиску, такого, що він здавався білим. Має сенс припустити, що, коли Жанна йшла в ньому в бій, вона сяяла - що могло надати ще більших підстав її образу святої і божої посланниці. Білим було все, за винятком зброї і шолома.

 

Щоб спорудити такі лати, знадобилося б чимало часу: він був не окремими частинами обмундирування, а був цілісним і коштував 100 екю - сума насправді не дуже значна для короля. Такий обладунок дозволяв д'Арк дуже швидко підготуватися до бою і не витрачати часу на шнурівку панцира і всього іншого. Таким чином, француженка виглядала як середньостатистичний кінний лицар свого часу - досить високопоставлений, адже витратити на обладунок 100 екю, нехай і не велику суму, звичайний вершник дозволити собі не міг.

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Коментарі