8 причин сказати «дякую» Першій світовій війні

8 причин сказати «дякую» Першій світовій війні

У той час загинули понад 18 мільйонів людей. Однак були впроваджені винаходи, якими через сто років ви користуєтеся щодня.

1. Застібка-блискавка

Перший прототип «блискавки» презентували 1851 року, але популярності він не набув. За сорок років патент отримав інженер Віткомб Лео Джаксон. Його «блискавка» застібалася спеціальним ключем, механізм швидко ламався, а витрати на виробництво були завеликими.

Американець шведського походження Гідеон Сунбек зменшив розмір зубців, збільшив їхню кількість, а також додав слайдер замість ключа. Таку застібку під час Першої світової війни застосувала в одязі та взутті армія США. Ще ліпше вона показала себе на флоті, адже майже не пропускала воду.

Наприкінці війни патент на «блискавку» придбав дім моди Hermès. Однак ще багато років потому нею користувалися самі чоловіки, бо така застібка на жіночому одязі вважалася ознакою сексуальної доступності.

Zippers with common teeth variations: metal teeth (top), coil teeth and plastic teeth
Три разновидности «молний». Фото: Woodbine9 / CC BY-SA 4.0

2. Наручний годинник

Першою відомою власницею годинника з браслетом в 16 столітті стала англійська королева Єлизавета І. Чоловіки тоді говорили, що краще вдягнуть спідницю. Минуло три сторіччя перед тим, як кайзер Вільгельм І наважився вручити наручні годинники офіцерам німецького флоту.

Перші армійські моделі заводу Mappin and Webb британці випробували у війні з бурами, але бестселером вони стали під час Першої світової.

1916 року була опублікована «Наука війни: посібник для кожного офіцера на фронті». Автор, капітан Базиль Чарльз Лейк, в переліку необхідного спорядження на першу позицію поставив наручний годинник зі світним циферблатом та міцним склом.

1917 року військове міністерство Великобританії вперше замовило такі для нижчих чинів. Тепер боєць не витрачав час на діставання годинника з кишені, а кілька секунд могли врятувати йому життя. Провідними виробниками траншейних годинників були компанії H. Williamson, H. White, і W. Ehrhardt.

«Відомо, що кожен четвертий солдат має наручний годинник, а троє інших придбають такий за першої можливості», — стверджувала реклама H. Williamson.

STUNNING VINTAGE SOLID SILVER SWISS WW1 TRENCH MILITARY WATCH
Швейцарський годинник часів Першої світової війни. Джерело: foxgreen10 / ebay

3. Розчинна кава

Титул винахідника розчинної кави новозеландець Девід Стренгом ділить з американцем японського походження Саторі Като. Жодному з них не вдалося зробити продукт масовим.
Новий етап в історії розчинної кави почав 1906 року Джордж Констант Вашингтон, який винайшов практичнішу технологію виробництва і 1910 року заснував у США бренд Red E Coffee.

По-справжньому розбагатіти Вашингтону допомогла Перша світова, яка принесла замовлення від армії Канади і США. 1917 року він постачав американським солдатам у 6 разів більше розчинної кави, ніж продавав цивільним по всій території Сполучених Штатів.

Тоді у Військовому міністерстві США з’явився кавовий департамент. Його керівник стверджував, що напій допомогає одужувати солдатам, які були отруєні іпритом.

George Constant Louis Washington A pre-World War I advertisement introduced G Washington's Coffee to the public. Advert from The New York Times, February 23, 1914.
Джордж Констант Вашингтон — винахідник технології виробництва розчинної кави і засновник компанії G. Washington Coffee Company. Праворуч — реклама з The New York Times, 23 лютого 1914 року. Джерело: Hamlet People Database / Wikipedia

4. Чайні пакетики

 

Читати далі на WAS.MEDIA

 

 

Підпишіться на «Хроніки Любарта» у Facebook та Вконтакті.

Автор: Ярослава ШЕРЕМЕТА

Коментарі